Senaryo Nedir

Bir hikayenin en iyi şekilde anlatılması, senaryonun temelinde yatmaktadır. İyi bir hikayeye sahipseniz, hikayenizi en iyi şekilde anlatmak içinde iyi bir senaryo yazmanız gerekmektedir. Alfred hitchcock bu konu için şöyle söylemiştir: “İyi bir film çekmek için 3 şey lazımdır; senaryo, senaryo ve de senaryo.”

Daha önceki yıllarda senaryolar, edebiyat eserlerinden ya da tiyatro uyarlamaları olarak yazılıyordu. Sonraki senelerde ise özgün olarak senaryo yazılmaya başlandı. Özgün senaryo kavramı, sadece sinema sahneleri için hikayeler yazmak anlamına geliyor.

İyi Bir Senaryoda Bulunan Özellikler

İlk şart elbette ki hikayenin iyi olmasıdır. Hikaye kültürel olmamalı, sınırları olmamalı, tüm dünya insanlarını ilgilendirmeli ve onlara ulaşmalıdır. Hikayenin bir başlangıç noktası olmalıdır. Senaryo da, hikayenin altında yatan bilgi göz önünde olmamalıdır. Çünkü bu seyirciyi sıkacak ve filmden uzaklaştıracaktır. Asıl anlatılmak istenen konu, bilgi olarak verilmelidir.
İyi bir senaryo merak uyandırmalıdır. Hikayeyi basitçe, detaylandırmadan, dallanıp budaklanmasına izin vermeden işlemek gerekir. Seyirci her şeyi bilmek ister ve öğrendiğinde filmin sonunu görmek için hevesini kaybeder. Sherlock Holmes’un her olayı çözme becerisi gibi olası durumlarda açık vermek dışında, hikayenin ana konusunu ele vermeden heyecan odaklı bilgiler verilebilir.

Senaryo Nasıl Yazılır

Çok ve düzenli kitap okumak, nasıl hızlı okuma konusunda yarar sağlıyorsa; senaryo yazmakta, sürekli yazılarak öğrenilir. Sürekli ve düzenli yazılan senaryo hikayeleri, böylece zamanla daha da gelişecektir. Önce hikaye yazılır. İyi bir hikaye yazdığını düşünen senarist, ekonomik olmalıdır. Her şey eksiksiz ve hazır olmalıdır. Hikaye yazıldıktan sonra, çevreden fikir alınıp diğer insanların düşünceleri de öğrenilmelidir. Bu konuda eleştiriye açık olmak çok önemlidir. Çünkü yazar, daha hikaye aşamasında insanlar tarafından beğenilmeyen kısımları silmezse, hikaye senaryoya çevrilip gösterime girdiğinde, beğenilmeyen kısım yüzünden daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Senarist bu yüzden biraz da objektif olmalıdır diyebiliriz. Senaryo, hatalar düzeltilirken tekrar tekrar yazılır ve son halini alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here