Sözlük

Seracılık Nedir Kısaca

Üç tarafı denizlerle çevrili yarımada konumuna sahip tarım ülkesiyiz. Tarımcılık faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Dünyada en çok fındık, incir gibi üretimler ülkemizde yapılır. İş istihdamı sağlanır kendi ihtiyaçları karşılandığı gibi yurtdışına ihracat edilir. Kendine has bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri ve iklim özellikleri bulunur.

Seracılık, istenilen iklim sıcaklık şartları ayarlanarak yetiştiriciliğin yapılmasıdır. Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yapılır. Sıcaklık, nem, toprağın mineral zenginliği, sulama sistemi ayarlanarak kapalı alanda yapılır. Etrafı naylonlar çevrili alanda seracılık faaliyetleri yapılır. Sıcaklık ve nem dengede tutularak bölgede yetişmesi mümkün olmayan sebze ve meyvelerin yetiştiriciliği yapılmakta. Mevsimi olmadığı halde domatesi sofralarımızda görüyorsak eğer seracılığın gelişmiş olmasından dolayıdır. Tarım alanında verimi arttırmak için seracılık faaliyetlerine geçiş yapılmıştır. Yapay olarak hazırlanan ortamda sebze ve meyvelerin yetişmesi için gereken şartlar ayarlanır. Zengin minerallere sahip olan topraklarda yetiştirilir.

Sera ile tarımcılık yapmak her mevsim istenilen ürünlerin yetişmesini sağlar. Şartlar ayarlandığı takdirde düzenli olarak yetiştiriciliğinde yapılması sağlanır. Az alanda yetiştirilen ürünlerden çok daha fazla verim alınabilir. Sebze ve meyve yetiştirme çeşidi oldukça fazladır. Seracılıkta düzenli yetiştiriciliğin yapılması ürünün kalitesini arttırmaktadır.

seracilik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu