Ses Tellerine Ne İyi Gelir

Sesli iletişim kurmak istediğimizde bizim için en önemli yerimiz ses tellerimiz olmaktadır. Sesimizin oluşması, değişim ve bozulmaların hepsi ses tellerine bağlıdır. Hayatın her alanında ses tellerinden faydalandığımızı bilmemiz gerekir. Özellikle çeşitli mesleklerde sesimizin önemini daha iyi anlarız. Ses sanatçıları, çağrı merkezi çalışanları gibi gün boyunca iletişim kurmak isteyen kişiler adına gereklidir. Ses organının sağlıklı olması adına güvenli şekilde kalması için sesimizi korumalıyız. Hassas ses tellerimiz için günlük uygulayacağımız çeşitli yöntemler olduğunu düşünürsek yapacaklarımız şunlar olurdu;

Günlük 2-3 litre su tüketilmesi gerekir, suyun ses tellerini yumuşatarak bozulmasını önlediği gerçektir.

Sigara kullanıyorsanız ve sigara dumanı bulunan ortamdan uzaklaşmalısınız. Ses tellerini olumsuz etkileyerek kronik larenjit, polip, gırtlak kanserine neden olabilir. Ses tellerinin kuruyarak ses tellerine zarar vermesine neden olabilir.

Reflüsü olan kişilerde ses kısıklıkları görülmektedir. Mide şikayetleri olan reflü konusunda rahatsızlıklarını öne sürmektedir. Hekime başvurulmalı ve doğru hareket edilmesi gerekmektedir.

Uyku sorunu olan kişiler uyku düzenini sağlaması gerekir. Ses tellerinin sağlığı için düzenli bir uykunun uyunması gerekmektedir.

Uzun süre konuşmak ses tellerini yoracağından doğrudan zarar verir. Uzun konuşmalarda mola vermeli ve su tüketmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here