Seyahat Ederken Nasıl İyi Uyursunuz?

Uykusuzluk uzun vadede ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Uyku zamanınızı doğru ve programlı şekilde yapabilirsiniz. Seyahat sırasında uyku düzeninizin bozulması, bizi huysuz ve uykusuz bırakacaktır.

Uyku sağlığın önemli parçası olarak hafife alınmaması gerekmektedir. Fiziksek aktiviteleri yerine getirirken vücudun dinlenmesi gerekir. Seyahat etmeniz kaçınılmaz olabilir ama uyku düzeniniz düzenli olmalıdır. Öncelikle yatağınızda, çarşafınıza sarılı değilsiniz. Doğru şekilde seyahat etmek için kendinize çeki düzen vermeniz gerekebilir.

Seyahatte İyi Uykunun 6 Yolu

Uyuyacağınız için sizi sıkan sorun eden kıyafetler giymekten kaçınmalısınız. Seyahatiniz ne kadar uzunsa kıyafetleriniz o kadar rahatsız edebilir. Rahat kıyafetler için alternatifler denemeli tercihiniz onlardan yana olmalıdır. Eşofman ve rahat, bol t-shirt giyebilirsiniz. Uyurken kalın ve dar giysiler giymekten kaçınmanız gerekir. Uyurken kalın ve dar giysiler sizin huzurunuzu kaçırarak rahat uykunuzu kaçıracaktır. Buradan anlayacağımız rahat kıyafetler giymemiz gerektiğidir.

Yastık

Seyahat ederken dinlenmek için başınızı rahat bir yere yaslama ihtiyacı duyabilirsiniz. Yanınızda taşıması zor olacağından şişme yastıklardan alabilirsiniz. Şişirdikten sonra kullanır sonra bırakabilirsiniz. Başka bir seçenek ise yumuşak elbiselerinizin olduğu çantanız olabilir.

Battaniye

Yolculukta üşümek ve kendinizi daha rahat hissetmek adına battaniye arayabilirsiniz. Uçağa binmeden önce olup olmadığı kontrol edilip öğrenilmesi gerekmektedir. Yolculuk sırasında alternatifler olarak yumuşak yastık yerine yumuşak şal kullanabilirsiniz. Tutması ve taşıması kolay olacağından kendinizi rahat hissedersiniz.

Müzik ve Kitaplar

Yolculukta sakinleşmek ve rahat uykunun yolu müzikten de geçebilir. Seyahat sırasında yanınızda sevdiğiniz bir kitabı taşıyabilirsiniz. Uykunuz yoksa dahi uykunuzu getirerek rahat uykuya dalabilirsiniz. Yatıştırıcı müziklerde iyi gelerek sizi sakinleştirebilir. Şarkılar söylenebilir, kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Az ve Sağlıklı Beslenme

Seyahatte az ve sağlıklı yiyeceklerle beslenmek sizi rahatsız etmez. Hareket hastalığına neden olan etkenlerden korunabilir, kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Sağlıklı yemekler yediğinizden emin olmanız gerekir. Salata ve çiğ yiyeceklerden kaçının, sindirilmesi daha çok enerji isteyecektir.

Uyku Hapları

Yolculukta ihtiyaç duyacağınız çeşitli şeyler olabilir. Tercihiniz ilaçtan yana olacaksa sizi dinlendirebilir. İlk önce doktorunuza danışarak kullanacağınız ilacı alabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olunması gerekir, alışkanlık kazandığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here