Genel Kültür

Seyretmeye Değer Yabancı Diziler

Pek çok yabancı dizi olmakla birlikte bunların çoğu Amerikan ve İngiliz yapımıdır. Bu yabancı dizilerin konusu genellikle bizim Türk dizilerinden farklı. Yabancı dizilerin konusu genellikle doğaüstü, bilim kurgu, fantastik.
Bunlardan birkaç tanesine değinelim; Pek çok ülkede yayınlanmış ve geniş bir izleyici kitlesi olan ama ne yazık ki 2010 da sona ermiş dizi : Lost. Kelime anlamı kayıp demek. Avustralya’dan Amerika’ya uçan bir yolcu uçağının kaza sonucu bir adaya düşmesiyle yolcuların hikâyelerini konu edinmektedir. Sadece adadaki hayatlarını değil kazadan önceki hayatlarına da değinen son derece esrarengiz ve heyecanlı bir dizi. Heyecanlı ve esrarengiz olmasına karşın biraz karışık , çünkü son sezonuna gelince aslında bazı şeylerin düşündüğünüz gibi olmadığını anlıyorsunuz. Kesinlikle izlenmesi gereken bir dizi.

Gelelim bir başka diziye; Heroes. Gene bir Amerikan dizisi olan Heroes, dünyada fantastik güçleri olan insanları ve bunların dünyayı kurtarmasını konu alıyor. Kimisi geleceği görebiliyor, kimisi telepatik güçlere sahip, kimisi de tele kinetik güçlere sahip bu insanların bu güçlere nasıl sahip olduğunu da ancak izleyerek anlayabilirsiniz. Evet gelelim öteki dizimize; Stargate Atlantis. Kelime anlamı yıldız geçidi Atlantis. 2004 de başlayıp 2009 a sona eren bu bilim kurgu ve macera dizisi de çok ilgi gören popüler dizilerden. Dizinin konusuna gelecek olursak; Dünyanın çeşitli yerlerinden toplanan bilim adamlarının Antarktika’da buldukları yıldız geçidi sayesinde Atlantis’i keşfetmeleriyle başlıyor. İlk bölümlerinde biraz sıkılsanız da dizide Atlantis’te eskiden yaşayan insanların kullandığı teknolojiyi görünce izlemek istiyorsunuz. Ayrıca başka galaksilere ve başka gezegenlere yapılan yolculuklar macera sevenler için çok ilgi çekici.

Supernatural adlı diziye değinmeden tabii ki olmaz 2005 de çekilmeye başlanan 9 sezon çekilmiş ve hala çekilmeye devam eden korku , gerilim , macera , dram ne ararsanız olduğu bir yabancı dizi. Dizi iki kardeşin annelerinin bir şeytan tarafından öldürülmesiyle başlıyor. Doğa üstü varlıkları avlayan ve doğa üstü varlıkları ararken yaşadıkları çeşitli maceraları konu ediniyor. Dizi tamamen doğa üstü varlıklar üzerine kurulu. İblisler, Cadılar, kurtlar, vampirler ,melekler, periler ve bunları avlayan iki kardeş. Tabi ki bununla bitmiyor. İki kardeşin aileden gelen sırları ve aslında kim oldukları da şaşırtıcı.

heroes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu