Siber Saldırı Nedir

İnternetin gelişimi çeşitli alanlarda hizmet veren sosyal medya, paylaşım, bilgi ağlarının gelişmiş olması insanların saldırıya uğramalarına sebep olmaktadır. İnternet üzerinde yayın yapmaları için bir ağ ihtiyacı odluğu gibi kişi ve kişiler tarafından yapılan hareketler sonucunda izinsiz yetkili girişimi, bağlantının bloke edilmesi gibi durumlardır. Hizmet sunan web sitelerin erişimi engellenerek yayınlarının engellenmesi gibidir.

Siber saldırı denilmesi insanların farklı bilgisayarların kontrolünü ele geçirerek anlık olarak on binlerce kişinin tek bir web sitesine giriş yapmasıyla sorun yaşamasıdır. Çeşitli internet ağları üzerinden internet bant genişliğinin aşırı yüklenmesi sonucunda da zarar vermektedir.

İnternet dünyasının zorbalığı aslında siber saldırı ile tanımlanabilir. Genelde çocuklar ve gençlerin uğraştığı, kendi hedefleri ve istekleri doğrultusunda aldıkları karar olarak görülmektedir. Siber saldırı ile uğraşan kişiler kanun çerçevesinde aslında suç işlemektedir. Yapılan saldırılar nihayetinde suç sayılarak emniyet genelinde “bilişim suçları” bölümünde yer alan polisler çalışmaktadır.

Siber saldırı iki şekilde yapılır. İlk olarak web sitelerinin kullanımları iptal edilmesi, ikincisi ise kişileri küçük düşürmek adına yapılanlardır. Siber saldırılar sadece web sitelerinin kullanımlarını iptal etmeye yönelik olmadığı gibi bilgilerin sızdırılması, özel bilgilerin ifşa edilmesi amaçlı yapılabiliyor.

Rekabetin artması kişiler arasında siber saldırıyı tetikliyor. Siber saldırı üzerinde uzmanlaşmış kişiler aracılığı ile başkasının rekabetini ve iş yapmasını engellemek amaçlı siber saldırılar yoğun şekilde kullanılmaktadır. Yapılan saldırılar kullanımlarını olumsuz etkilediği gibi çalışmalarına da zarar vermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here