Siber Zorbalık Nedir Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz

Siber zorbalık; günümüz teknolojilerinden olan akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar yoluyla fiziksel hakaret dışı gerçekleştirilen bir tür sözlü hakaret biçimidir. Bu zorbalık yöntemine günümüzde maalesef ki daha çok çocuklar maruz kalabilmektedir. Genellikle ergen yaşlarda ilköğretim ve lise dönemlerinde meydana gelen akran zorbalığı genç bireylerin yakasını çevrimiçi yaşamda da bırakmamaktadır. Özellikle de son dönemlerde bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden birçok genç yaşlardaki bireyler siber zorbalığa maruz kalabildiğinden dolayı genel psikolojik anlamda çöküş hali yaşayabilmektedirler. Genellikle savunma gücünün bulunmadığı bireylere uygulanan siber zorbalık durumu hakkında uzmanlar özellikle de ailelerin bu konuda eğitimli olması gerektiğini ve çocuklarını da siber zorbalık hakkında eğitmeleri gerektiğini belirtmektedirler.

Siber Zorbalıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Siber zorbalık başlı başına bir tür psikolojik baskıdır. Dolaysıyla siber zorbalık ile mücadele açısından özellikle de batı ülkelerinde çeşitli seminerler düzenlenmekte ve bu sayede çevrimiçi dünyada bulunan bireyler siber zorbalık konusunda kendilerini savunma konusunda detaylı olarak eğitilmektedirler.İşte siber zorbalıktan korunmak açısından yapılması gerekenler ise şunlardır;

  • İlk olarak aileler siber zorbalık hakkında uzmanlardan eğitimler almalı ve sonrasında ise siber zorbalık hakkında çocuklarını eğitmelidirler.
  • Ailelerin çocuklarının vücut mahremiyetlerini açıkça teşkil eden resimleri paylaşma konusunda çocuklarını sürekli olarak gözetim altında bulundurmaları ve bu açıdan dikkatli olmaları gerekmektedir.
  • Kişisel bilgilerin sosyal medya üzerinden paylaşımı konusunda çocuklarını gözetim altında tutmalıdırlar.
  • Aileler çocuklarını sosyal medya kullanımı konusunda sınırlamalara tabi tutmalı ve bu konuda titizlikle hareket etmeleri gerekmektedir.

Siber Zorbalık Neden Uygulanır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık bireyler sanal dünya üzerinden birbirlerinden intikamlar alabilmekte ve maalesef ki çeşitli psikolojik baskılar yapabilmektedirler. Bu psikolojik baskılardan biri olan siber zorbalık sayesinde bireyler birbirlerine karşı gerçek dünyada duydukları nefret, kin ve intikam gibi kötü duyguları çevrimiçi dünya üzerinden birbirlerine gönderimde bulunabilmektedirler. Maalesef ki çevrimiçi dünyanın beraberinde getirdiği siber zorbalık durumu taşıdığı olumsuz riskleri nedeniyle çocukların gerek sağlık ve gerekse de psikolojik açıdan çok olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Siber Zorbalık Nerelerde Görülmektedir?

Siber zorbalık tamamen çevrimiçi dünyada görülmektedir. Bireyler savunmasız bireylere sanal anlamda baskı yapabilmekte ve bunun sonucunda siber zorbalık altında bulunan bireylerin genel ruh sağlığının ciddi anlamda tahrip olmasına neden olabilmektedirler.Siber zorbalık şu alanlarda görülmektedir.

  • Akıllı telefonlarda
  • Bilgisayarlarda
  • Tabletlerde

Siber zorbalığın oluşabilmesi açısından ihtiyaç duyulan diğer bir faktör ise internet bağlantısıdır. İnternet bağlantısının olduğu her yerde siber zorbalık kolayca uygulanabilmektedir. Siber zorbalık ciddi bir baskı türüdür. Bu nedenle özellikle de çocukların siber zorbalık konusunda eğitilmeleri gerekmektedir. Bu anlamda en büyük görevler ise evebeynlere düşmektedir. Makalemizde son dönemlerin çokça merak edilen konularından biri olan siber zorbalık ve siber zorbalıktan korunma hakkında bilgiler sunduktan sonra makalemizi burada tamamlamaktayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here