Sıcak Uygulaması Adet Sancısını Geçirir mi?

Kız çocukları dünyaya yumurtalık ve yumurtaları var olarak gelir. Yaşları ilerleyip ergenlik dönemine geldiklerinde vücutlarında değişimler olur ve küçük kız çocuğu formundan genç kız formuna geçiş yapılır. Bu değişim kandaki hormon seviyesi değişimi ile kendini göstererek devam eder. Ergenliğe geçiş fiziksel ve ruhsal değişimlerle gözlenir. Meme oluşumu, tüylenme, vücut şeklinin değişimi, sesteki değişimler vb. birçok örnekle fiziksel olarak, asi ruh hali, sinirlilik, huysuzluk, alınganlık, kendini beğenmeme ya da çok beğenme gibi değişik örneklerle de psikolojik olarak kendini gösterir. Ergenliğe girişin en net belirteçlerinden biri de adet olmaktır.

Adet her ay bir yumurtanın olgunlaşarak vücuttan atılmasını sağlayan ve bu süreçte fiziksel ve ruhsal dalgalanmalara neden olan doğal bir olaydır. Adet döneminde göğüslerde ve vücudun herhangi bir noktasında hassaslık, karın ya da bel bölgesinde ağrı, mide bulantısı, baş ağrısı, tatlıya ya da tuzluya düşkünlük, sinirlilik, aşırı duygusallık, duygusal çöküntüler gibi birçok durum gözlenebilir. Bunlardan belki de bireyi en çok etkileyen adet sancısıdır. Adet sancısı genelde yumurtalık bölgesinde karıncalanmayla birlikte kendini göstererek bireyin yaşam kalitesini büyük oranda düşürmektedir. Sancıları azaltmak ve hissedilebilirliğini ortadan kaldırmak için birçok yöntem kullanılmaktadır. Ağrı kesiciler, doğum kontrol hapları, yoga, rahatlatıcı çaylar, sıcak su uygulamaları etkili yöntemlerden bazılarıdır. Peki, sıcak uygulaması adet sancısını geçirir mi?

Sıcak uygulamalar sıcak ya da ılık duş, sıcak su torbaları, kalın giyinme, gibi çeşitli şekillerde uygulanmaktadır. Sıcaklığa bağlı olarak damarların genişlediği, kan akışının daha kolay gerçekleştiği böylece vücuda uygulanan baskının azaltıldığı kanıtlanmıştır. Buna bağlı olarak geliştirilen sıcak uygulamalar direkt belirli bir bölgeye uygulanması önerilmemekle birlikte büyük oranda amaca hizmet etmekte ve adet sancılarını azaltarak bir süre sonra ortadan kaldırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here