Sıfır Araç Kasko Fiyatı Nasıl Belirlenir

Ülkemizde sıfır araç kasko değerleri Türkiye Sigorta Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan liste baz alınarak belirlenmektedir. Her yıl düzenli olarak yayınlanan ve güncellenen bu liste göz önüne alınarak sıfır araçların kasko değerleri kullanıcıların risk profilleri değerlendirilerek fiyatlandırılmaktadır.

Kasko Değerini Belirleyen Faktörler

Yaş, cinsiyet, yaşanılan şehir, araç kullanma profili, bugüne kadar sürücüye kesilmiş olan trafik cezaları başta olmak üzere birçok faktör araçlara yapılacak kaskonun fiyatını etkilemektedir.
Bu fiyatlandırma konusundaki en önemli etken ise aracın ruhsat sahibinin risk durumudur. Bundan önce yapmış ve yapmamış olduğu kazalar kasko poliçesi fiyatlandırılırken sigorta şirketlerinin göz önüne aldığı en önemli etkendir.

Araç kasko fiyatlandırması yapılırken göz önüne alınan diğer bir önemli faktörde araba kullanma konusundaki deneyimdir. Araç sahibinin üzerinize tescilli ne kadar eski bir sigorta veya kasko poliçesi var ise ve bu süre içerisinde ne kadar az kaza yapmışsa ödeyeceği kasko ücreti de o oranda düşük çıkmaktadır.

Bunların yanı sıra yaşanılan bölgede oluşabilecek risk durumları da araç kasko fiyatlarını etkileyen önemli bir sebeptir. Terör, doğal afet ve benzeri durumlar ile ilgili riskli sayılan bölgelerde ikamet etmek kasko fiyatlarını oldukça etkilemektedir. Örneğin büyük şehirlere kayıtlı tescil plakalı araçların kasko bedelleri diğer illere tescilli araçlara göre daha düşük olmaktadır.

Sigorta Şirketlerine Göre Ve Hizmetlerine Göre Değişen Ücretler

Ülkemizde Hazine Müsteşarlığından ruhsat alarak faaliyet göstermekte olan 54 sigorta şirketi bulunmaktadır. Bu da size kasko ücretlendirmesi ve fiyatları hakkında teklif alınabilecek birçok seçenek sunmaktadır. Sigorta şirketlerinin sundukları hizmetlere göre fiyatlandırmaları değişmektedir. Aracı tek bir sürücünün sürmesi, limitsiz çekici ve yol yardım hizmetleri, araç içinde bulunan donanım, kişisel eşyaların araçtan çalınmasına kadar değişen kapsamlar bulunmakta ve doğal olarak bunlar ücretlendirme ve kasko değerinin belirlenmesinde değişiklik göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here