Yemek Tarifi

Sigara Böreği Tarifi Resimli

Tepsi böreği yerine daha farklı lezzetlere açık olanlar için sigara böreğini tavsiye edebilirim. Yapılışı kolay olduğu gibi lezzetli de bambaşka olmaktadır. Dileyenler patatesli yada peynirli yapabilirler ikisi de damak keyfinize uyum sağlayacaktır. Sabah kahvaltılık veya akşam yemeğinin yanında sunulabilir. Yapımı kolay olduğu için sorun yaşamayacaksınız. İlk defa yapanlar içinde büyük heyecan olacaktır. Size kendi deneyimlerimi aktarmak isterim.

Malzemelerimiz
1-2kg patates
1 yumurta
5 adet yufka (1 yufkadan 8 sigara böreği çıkıyor)
Pulbiber

Sigara böreği nasıl yapılır?
İlk olarak yufkamızın içine ilave edeceğimiz malzemeleri hazırlamakla başlayalım. Patateslerimizi soyarak yada kabuklarını çok iyi şekilde yıkayıp küçük bir tencere içinde haşlamaya bırakıyoruz. 1,5 yemek kaşığı tencerenin içine tuz ilave edip lezzet almasını bekliyoruz. Patateslerimizi tencereden çıkardıktan sonra kabuklarını soyuyoruz ve orta boy bir salata tabağı olabilir içine pul biber ilave ederek parçalıyoruz. Ortaya aşağıda oldu halde küçük parçacıklar haline getiriyoruz. Küçük bir kase içinde yumurtamızı çırpıyoruz.

sigara boregi 4

Yufkamızı sigara böreği gibi sarmak için mutfak masamızın üstüne açıyoruz. İlk olarak ortadan sağdan ve soldan kesiyoruz. Sonra köşelere gelmesi için X şeklinde kestikten sonra 8 parça yufkamız oluyor. 8 parça yufka olunca orta boyda elde ederiz, daha küçük yapmak isteyener bu parçaları çoğaltabilirler.

sigara boregi 3

Büyük olan yerlere birazcık patates ezmemizden koyuyoruz. Sonra kenarlarını iç tarafa doğru bükerek yanları açık kalmasını önlüyoruz. Yaprak dolması sarar gibi aynı şekilde sarıyoruz. Sonu olan uç kısmı yapışması için azıcık yumurtaya bandırıyoruz.

sigara boregi 2

Kızartmak için tavamıza sıvı yağ döküyoruz. Biraz kızması gerekmektedir, kızmayan yağda kızartmaya çalışırsak eğer yağı içine çeker bütün tadımız kaçacaktır. Yağımızın kızması ile sigara böreklerimizi tavamıza koyarak pişiriyoruz. Fazla kızartmadan çatalla arkasını önünü çevirip pişmesini sağlıyoruz.

sigara boregi 1

Afiyet olsun. Yalnız pişirirken fazla pişirmeyin biraz sert oluyor kıtır kıtır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu