Okul

Sınavda Dikkat Hatalarını Azaltacak Öneriler

Kader günü olarak bilinen sınavlarda yapılan hatalar hayatınızı değiştirebilir. Sonuçlara göre seçimleriniz değişeceğinden dolayı etkilenmeniz kaçınılmaz olacaktır. Heyecanlı anlardan olacak olan sınavlar sizi zorlayabilir.

Sınav başlaması ile birlikte heyecanınızı yenmek için ılık su içiniz. Kendinizi rahatlamış görmeniz sınav heyecanını bastırmış olacaksınız. Çok heyecanınız yoksa tatlı bir heyecan sizin rahat etmenizi sağlayacaktır.

Sınav sürelerini gözünüzde fazla abartırsanız heyecan üzerine heyecan katmış olursunuz. Bunun için kendinizi daha sakin tutarak sınavınızı geçiriniz.

Derin nefes egzersizi sayesinde heyecanınızı bastırmanız sağlanır. alacağınız nefesi 6 saniye boyunca içinizde tutarak daha sonra tekrar yapınız. Burnunuzdan soluyun ve ağzınızdan veriniz.

Uzun paragraflı sorulardan korkmayın. Okurken anlamanızı sağlayınız. Önyargılı davranarak soru okunmadan önce heyecanınızı yeniniz. Önce soruyu okuyunuz ve cevaba o şekilde ilerleyiniz.

Sınava girdiğiniz zaman hangi alandan başlayacaksınız bunu biliniz.

Farklı soru tiplerini daha önceden bol bol çözünüz.

Zor ve kolay soruları birbirlerinden ayırt etmemelisiniz. Kolay sanılan sorular sizi sıkabilir ve daha zor gelebilir. Sizde bunun için ayırt etmeksizin çözmeye çalışınız.

Kısa süreli dağınıklık yaşayacağınız zaman derin nefes alıp veriniz ve suyunuzdan içiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu