Sinestezi Hastalığı Nedir

Sinestezi, yunanca kökenli sözcüktür. Sinestezi duyunun bir başka duyu ile karışması durumudur. Sinestezik hastalarında duyduğu çeşitli sesler olur. Bunları zihninde görsele çevirerek başka duyularla karıştırması sonucunda takıntı duyarlar. Şekillerin tadıldığı renklerin uyum gösterdiği bir mekanizma olmaktadır.

Sinestezi sonradan kazanılan hastalıktır. Genel olarak kişilerde varlığı binlerce yıl öncesinde gözlemlenmiştir. Kişiler kendiliğinden sesler duyar. Kişilerin nadiren rastladığı hastalıklardan olmaktadır. Kalıcı bir hale gelebilir. Başa alınan darbeler ve çeşitli kimyasallar sonucunda beyinde meydana gelen hasar nedeniyle sinestezi hastalığı ortaya çıkabilir. Genelleme yapılması oldukça zor olan bir hastalıktır.

Kişilerin bazılarında sinestezi hastalığı fayda sağlayarak yeteneklerin ortaya çıkmasını etkileyebilir. Kişilere sanatçı ruhu katabildiği gibi düşüncelerinin gelişmesini ve yeni keşiflerin yapılmasını sağlamaktadır. Fransız şair Arthur Rimbaud (hastalığını ilk olarak çocukluğunda fark etmeye başladığını söylemiştir), ünlü roman yazarı Vladimir Nabokov, klasik müzik bestekarı Scriabin ve ressam Kandinsky gösterilebilir.

Kişilerin düşüncelerini ve yapılarını doğru şekilde kullanmaları onlara fayda sağlamıştır. Bir ilham olarak görünerek bir şeyler başarma gücü katabilirler. Kendi iç dünyası ile yarattığı iletişim sayesinde keşifler sağlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here