Sinüzit Neden Olur

Suratın iç kısmı ve burnun iç yapısında oluşan kemiklerin boşluklarına sinüs denir. Burnun iki yanında toplam 4 adet sinüs bulunur. Sinüslerin tümünün burun içerisine açılan delikleri bulunur. Sinüsler solunum ile alınan havayı akciğerlere giderken öncelikle ısıtır. Sesin frekansını ayarlamak ve solunan havayı nemlendirmek gibi işlevleri bulunur. Sinüslerin nem geçişini sağlaması için burna açılan bölümleri vardır.

Sinüzit neden olur sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir; Çeşitli sebeplerle bu ağızlarda tıkanıklık olur. Hava geçişi sağlanmaz. Sinüslerde mikrop artmaya başlar. Mikroplar sinüslerin iltihaplanmasına neden olur. Bu olaya sinüzit denir. Saçlar ıslak kaldığında ve soğuk aldığında sinüzit oluşur. Sinüzit virüsü, bakteri veya mantarların sebep olduğu bir enfeksiyondan dolayı sinüslerin iltihaplanmasıdır.

Eğer bu boşluklar sürekli iltihaplanıyorsa bu durumda ‘kronik sinüzit‘ var demektir.
Sinüzit hastalığı olan çok hasta vardır ve yeni hasta sürekli katılmaya devam eder. Her geçen gün artan bu hastalığa daha ilaçlar bile derman olamaz. Bu yüzden olmamak için dikkatli olmak gerekir.

Sinüzit Olduğu Nasıl Anlaşılır

Her hastalık gibi sinüzitinde belirtileri vardır.
-Burun akıntısı.
-Yanaklarda ağrı
-Göz çevresinde ağrı
-Başta ağrı
-Öne eğilirken yüzde ağırlık
-Ağızda kötü koku
Bu belirtilerle karşılaşan hastalar hemen bir hekime başvurmalı.

Sinüzit Nasıl Geçer

Burun akıntısı olduğunda burnun hepsinin kurumasını engellemek lazım; burun mukusunu atınca rahatlama sağlar ama, burnun içi kuruduğunda da ağrıları artar. Sinüziti olan hasta için bulunduğu ortam nemli olmalı. Havayı nemlendirmek için buhar makinesi kullanılmalı. Buhar cihazı bulamasanız kaloriferin üstüne içi su dolu kâse koyarak bulunulan ortamın nemli kalması sağlanabilir. Eğer evde soba varsa sobada da aynı şey geçerlidir. Bunların yanı sıra sinüziti tetikleyen bir etkende ıslak saça soğuk hava vurması. Banyodan sonra saçların kuru olması çok önemlidir. Aksi takdirde sinüzit ilerleyerek migrene dahi dönüşebilir. Uyurken başı yüksek yastıkla desteklemek, yukarıda tutmak daha kolayca nefes almaya yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here