Sorular Cevaplar

Sivrisinekler Neden Sokar? İnsan Kanını Nasıl Emerler?

Sivrisinekler beslenmek için sadece insan kanlarını emmezler. Bunlar dışında beslenmek için çeşitli yöntemler kullanarak bu yolda ilerlerler. Yiyecek bulamadığı zaman belli aralıklarla insan kanlarını emerler. Türlerine göre dişi olan sivrisinekler kan emmezler. Erkek olan sinekler insanları sokmadıkları gibi birbirlerinden farklı işlevlerde bulunduğunu görürüz. Dişi olanlar sokarlar ve sinek ısırıkları ortaya çıkar. Beslenme sayesinde kanda bulunan proteini emerek gelişimlerini sağlamaktadır. Üretilen yumurtalar için proteine ihtiyaç duyarak ihtiyaçlarını giderirler. Yumurta üretiminde mutlaka proteinlerinden faydalanmaları gerekmektedir.

Kan emici sineklere baktığımız zaman alıcıları gelişmiş olmaktadır. Duyarlılıklarına göre hassas olup vücutta sıcaklık değişimi doğrudan etkiler. Bazı insanları sivrisineklerin sokmadıklarını görünce nasıl olduğunu merak ederiz. Halk arasında kanın tatlıymış ya da değilmiş diyerek sohbet konusu dahi olmaktadır. İnsanları seçerek buna göre sivrisinekler hareket ederler. Sivrisinekler insanların ter ve nefes kokularından takip ederek kandaki proteini anlar, yararlı olup olmadıklarını doğrudan öğrenirler.

Sivrisinekler aslında doğrudan kan emmezler. İnce borularını deri altına geçirdikten sonra ağız altında bulunan 2 tüp ve 2 küçük bıçaklarla deriyi keserler. Kan pıhtılaşmasın diye içindekileri yaraya salarak önüne geçer. İki tüpteki salya sivrisineklerin kaşıntı yaptığı yerler olmaktadır. Bu sayede kanı tüpler sayesinde alarak uzaklaşırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu