Solaryum Nedir

UV ışınları üreten bir makina sayesinde bronzlaşma solaryum ile gerçekleşen işlemdir. Güneşin yaydığı ultra viyole ışınları istenen miktarda yayar. Bu ışınlar zararlıdır. Solaryumdan yayılanların miktarı, şiddeti ve tipi kontrol edilebilir.

Son yıllarda çok talep edilen, cildi canlı ve bronz gösterme açısından kolay bir yöntem olduğu düşünülen solaryuma girmek bilinçsiz olunmadığı takdirde yararları da mevcut. Beyaz bir teni olanlar Güneş yanığı ile kızarırlar ve acı çekerler. Korunmadıkları takdirde güneş lekeleri olması muhtemeldir. Solaryumda ise bu etkileri önlemenin yolu vardır. Kişinin ten tipine göre kızarma, su toplama, soyulma gibi zararlar olmadan bronzlaşmak mümkündür. Bu konu ile ilgili cilt testi yapılabilir.

Cilt Testi

Solaryum öncesi, solaryumun etkilerini en aza indirecek uygun ısı ve ışını bulmak için uzmanlarca yaptırılması gerekir. Solaryuma girmeye karar veren kişi bir takım faydaların yanında zararlar da göreceğini bilerek bu işe kalkışmalıdır. Tenin rengi, cildin hassasiyeti belirlendiğinde doğal bronzluğa ulaşmanın kaç seansta biteceğine dair yapılan cilt testi sonrası bilgi alınabilir. Genellikle 6-7 seans süren solaryum seansları, kişiden kişiye değişim gösterir. Bir hafta içerisinde 3 defadan fazla girilmemesi önerilir. Ayrıca günde iki defa solaryuma girmek en sağlıklı ve uygun ciltler için dahi tehlikeli bulunmuştur.

Dikkat edilmesi gerekenler

Alkol alıp solaryuma girmek fazlasıyla zararlıdır. Epilasyon, ağda ve cilt bakımı sonrası hemen solaryum tercih edilmemesi gerekir. Lens ile solaryuma girilmemelidir. 16 yaş ve altında bulunan kişiler için bu şekilde bronzlaşmak uygun değildir. Ciltteki nem dengesini düzenlenen ve bronzlaştırmayı kalıcı hale getiren kremlerin kullanılması faydalı olacaktır. Güneş kremleri solaryum için uygun değildir. Aynı şekilde solaryuma uygun kremlerinde güneşte kullanılması tavsiye edilmez. Solaryumda uyunmaması gerekir. Normal süre aşıldığı takdirde ciltte yanıklar görülecektir.

CEVAP VER

Yorum*
İsminiz*