Genel Kültür

Son Yıllarda Faaliyete Geçen Yanardağlar

Yanardağlar ve İsimleri, Aktif Yanardağlar Hangileri doğa harikaları olup yerkabuğunun altından çıkan lavlar inanılmaz görsel görüntüler oluşturuyor.

Dünya üzerinde aktif olarak onlarca yanardağ faaliyetlerini devam ettirmektedir. En son olarak gördüğümüz İzlanda’da olmaktadır. Yanardağların aktifleşerek büyük patlamalar sonucunda atmosferde dahi etkisi görülmektedir. Gizemini koruduğu gibi doğa harikaları olmaktadır. Yerkabuğunun altında olmaları nem taşımaktadır.

Chaiten Yanardağı: Şili de yer almaktadır deniz seviyesinden 1112 metre yükseklikte olup en son 2008 yılında faaliyete geçmiştir.

Etna Yanardağı: İtalya’da bulunmaktadır Sicilya adalarının doğusunda. Aktif yanardağlardan olup deniz seviyesinden 3329 metre yüksekliktedir. 2010 yılında faaliyete geçmiştir.

Kilauea Yanardağı: Hawaii de yer almakta olup 1983 yılında faaliyete geçmiştir.

Mayon Yanardağı: Filipinlerde yer almaktadır aktif olarak patlamaya devam etmektedir. 400 yıllık tarihi boyunca 49 defa aktiflik göstermiştir.

Nyiragongo Yanardağı: Kongo Cumhuriyetinde bulunmaktadır 150 yıllık tarihi boyunca 34 defa faaliyete geçmiştir.

Popocatepetl Yanardağı: Mesika’da yer alıp en son olarak 1994 yılında faaliyete geçti.

Saint Helens Yanardağı: ABD Washington’da bulunmaktadır 2008 yılında aktiflik göstermiştir.

Sakurajima Yanardağı: Japonya devamlı olarak faaliyette olmaktadır 1995 yılından itibaren 7300 kere faaliyete geçerek en aktif yanardağdır.

Soufriere Volanik Tepeleri: Karayiplerde bulunup en son olarak 2010 yılında aktiflik gösterdi.

Whakaari Yanardağı: Yeni Zelanda’nın kuzeyinde adalar halinde bulunmaktadır. Son olarak 2000-2001 yıllarında faaliyete geçmiştir.

whakaari yanardağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu