Sosyal Fobi Nedir

Çoğu zaman çekingenlik ile karıştırılan, aslında toplumun büyük bir kesimini etkileyen, psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Gençlerin toplum içinde kendilerini kabul ettirme çabasında oldukları ergenlik yılları, sosyal fobinin yaygın olarak yaşandığı yıllardır. Yaş ile birlikte etkisi azalabilir, hayatta karşılaşılan güçlüklere ve elde edilen eğitim, maddiyat ve benzeri imkanlara bağlı olarak iniş çıkışlar gösterebilir. Mükemmeliyetçi ebeveynlerin başarısızlık yaşayan çocuklarına karşı takındığı olumsuz tutum da çocuğun, çok erken yaşlarda, sosyal fobi ile tanışmasına yol açabilir. Kısaca sosyal fobi nedir, derseniz; toplum içinde utanç verici bir durumla karşılaşmak kaygısı olarak adlandırılabilir.

Sosyal Fobi Belirtileri;

Bir davete katılmak, tanışmadığı insanların arasında yemek yemek, sohbetlerde yeni bir konu açmak, karşı cinsle randevulaşmak, bir iş toplantısında söz almak gibi toplumsal ilişki gerektiren aktiviteler bu kişiler için oldukça endişe vericidir. Başkalarının nazarında aptal, bön ve beceriksiz gözükmek kaygısı ile kişi, aktivite öncesinde, esnasında ve sonrasında fiziksel ve psikolojik bir takım rahatsızlıklar yaşar. Kalp çarpıntısı, karın ağrısı, ishal, terleme, kaslarda gerginlik, yüzde kızarıklık gibi belirtiler kişiyi huzursuz eder; bu belirtileri yaşadıkça kendinden daha da fazla utanır ve en kısa zamanda içinde bulunduğu ortamdan çıkmak ister.

Sosyal Fobi Tedavisi;

Kişi, bir süre sonra, toplumdan kendini soyutlama başlar; eğitimini yarıda bırakabilir, işini kaybedebilir, günlük yaşantısında aksamalar yaşar. Tüm bu geriye düşüşler, kişide depresyona varabilecek sıkıntılara yol açabilir.

Kişi, kendi çabasıyla bu durumdan kurtulamaz. Mutlaka uzman bir psikolog ya da psikiyatristten destek almalıdır. Psikoterapi ile geçmişte yaşanan ve kişide olumsuz etkiler bırakan olayların üzerinden geçilebilir. Bilişsel Davranış Terapisi, önerilebilecek bir başka terapi yöntemidir; olumsuz düşüncelere yol açan davranış ve durumları analiz etmeyi ve değiştirmeyi amaçlar. Bazen terapilere ek olarak ilaç desteği gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here