Sorular Cevaplar

Soyadı Kanunu Neden Yapılmıştır

Soyadı kanunun yapılmasının sebebi olarak Osmanlı devletinin yönetiminde çekilen zorluklar göz önünde bulundurulmuştur. Soyadı olmayanlar baba isimleri ile birlikte anılırdı “Ahmet oğlu Recep” gibi olması karışıklara hep sebebiyet verdi. Miras işlemlerinde hiç bilinmedik kişilerin ad benzerliği ile mirastan hak talep etmeleri karışıkların büyümesine neden oluyordu. Soyadı kanunu ile insanlar daha düzenli yaşama geçiş yaparak sorunların üstesinden gelmişlerdir.

Batı yasalarında soyadı kanunun olması ve gelişen ülkelerde kullanılması ülkemizin kalkınması ve güçlenmesini sağlayacaktı. Kanun mecliste taşınarak 21 Haziran 1934 yılında çıkartılarak ülke içerisinde karışıklıkların önlenmesinin bir nevi önüne geçilmiştir.

Soyadı seçiminde ahlak doğrultusunda ve farklı olmayan unvan gibi soyadları verilmemiştir.

Kanunun çıkartılması ile birlikte ilk soyadını Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal tarafından Atatürk adını almıştır 24 Kasım 1924.

Çıkartılan kanun Cumhuriyet içerisinde karışıklıklar önlenip insanların birbirlerini tanımasına yardımcı olunmuştur. Ülke içerisinde düzene oturmasının yanı sıra Batı kültürününde yaygınlaşmasını sağlamıştır.

soyadı kanunu
soyadı kanunu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu