Okul

Su Döngüsü Nasıl Oluşur Resimli

Dünya üzerindeki döngüler evrenin korunumu yasasına bağlı olarak kaynaklar artmaz ve eksilmezler. Yeryüzünde bulunan su kaynakları okyanus, deniz, göl ve yeraltı su kaynaklarından oluşmaktadır. Su dünya üzerinde hareket eder çeşitli şekillere girer ama asla azalmaz. Biçim değiştirmesine rağmen yeryüzündeki su miktarı dönerek aynı şekilde yeryüzünde bulunur.

Güneş enerjisinden etkilenerek çeşitli kaynaklardan atmosfere çıkan su buharının yağmur dolu yağış ile yeryüzüne dönmesi döngüdür. Su döngüsü tüm döngüler gibi sürekliliği olmaktadır.

Yeryüzündeki sular döngüye katılarak yağış olarak yeryüzüne tekrar geri döner. Deniz ve okyanuslardan buharlaşarak atmosfere yükselen su buharı yoğunlaşma sonucunda tekrar yağmur olarak yeryüzüne iner.

Su döngüsünün oluşumu:
Yoğunlaşma
Yağış
Toprağa geçiş
Yüzeysel akıntı ile suların yeraltına suların oluşumu.
Buharlaşma su döngüsünde suyun temizlenmesini sağlar.

Yer altı su kaynakları göllere, eriyen karlara son olarak okyanusa karışarak su birikintisi artar. Yer altı suları ile okyanuslar derinliklerinde birliktelerdir. Yüzeysel akıntının gerçekleşmesinde toprak suya doyduğunda daha fazlasını alamaz kendi içerisinde akıntılar oluşarak alt tabadaki sular ile buluşur.

su döngüsü
su döngüsü
su döngüsü
su döngüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu