Su İçmenin Faydaları

Su, hiç kuşkusuz tüm canlılar için hayati bir besindir. İnsanların yeterince su tüketmemesi sebebiyle karşı karşıya kaldığı ciddi hastalıklar gözlemlenmektedir. Doktorlar günde en az 8-9 bardak yani 2-2,5 litre su tüketimini uygun görmektedir. Su içmenin faydaları cilt sağlığından kalp sağlığına birçok alanda görülür. Metabolizma hızını arttırması da kilo vermeye yardımcı olur. Bu yüzden diyet listelerinde bol sıvı tüketimi ve özellikle en az 2 buçuk litre su tüketimi yer almaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus başka içeceklerin su ile eşdeğer olmadığının bilincine varmaktır.

Özellikle aç karnına su içmek çok daha faydalıdır. Yağ yakımını destekler, kişinin enerjisini yükseltir, vereceği tokluk hissi ile gereğinden fazla yemek tüketmemesini sağlar. Sabahları aç karnına su içildiğinde kişinin güne zinde başlamasına yardımcı olur.

Günümüzde uzmanlar tarafından özellikle önerilen su içme şekli suya bir iki damla limon sıkılarak içilmesidir. İçerdiği alkali özellikler sayesinde kişinin sağlığına oldukça faydalı bir içecektir. Böbrek sağlığı için de su içmek önem arz eder. Şöyle ki yeteri miktarda su tüketilmez ise idrar atımında sorunlar oluşur. Bu da kişide böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara neden olur.

Yeterli Miktarda Su Tüketilmemesinin Sonuçları Nelerdir?

Yeterince su tüketilmemesi unutkanlık, baş ağrısı, kabızlık, saç dökülmesi, kilo alımı, kas krampları, yoğunlaşma bozukluğu, böbrek hastalıkları gibi hastalıkları tetiklemektedir.

Yeterince Su Tüketmediğimizi Nereden Anlarız?

İdrar renginin koyu sarı olması önemli bir ipucudur. Bu rengin açık sarı ya da şeffaf olması ise yeterince su tüketildiğini gösterir. Bunun dışında halsizlik, dil kuruluğu, tok olunmasına rağmen yemek yeme isteği gibi etkenlerden yeterince su tüketip tüketilmediği anlaşılabilmektedir.

Su İçmeyi Kolaylaştırmanın Yolları Nelerdir?

Sürekli su alıp içmeye üşenen bir yapıda olanlar yanında sevecekleri bir şişe taşıyarak günlük su tüketimlerine dikkat edebilirler. Bunun dışında vakit geçirilen alanlara su içilmesi gerektiğini hatırlatan notlar konabilir. Yemeklerden önce de su içilmesinin alışkanlık haline getirilmesi yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here