Sözlük

Şükür Nedir? Nasıl Şükredilir?

Şükür, yapılan iyiliğe verilen nimete karşılık olarak teşekkür hissi duymaktır. Hayatımızda her şey bir şeylere bağlıdır. Bize verilen nefes olsun, nimetler, yaşam, aile hepsi için Allah’a şükretmemiz gerekir. Şükür verilenlerin artmasını, yaratıcımız olan rabbimize olan bağlılığımızı sevgimizi gösterir. Şükreden insan hayırlı insandır.

Verilenlere nimetlere karşı şükretmeyi ihmal etmemeli, hoyratça ve nefsani ölçülerde ziyan etmemek gerekir. Sahip olunanların doğru şekilde değerlendirilip Cenab-ı Hak’tan uzaklaşmamalıdır.

Şükür etmek vereni bilip şükranlarımızı sunmaktır. Kalben, dinen, bedenen sahip olduklarımıza en derinden şükranlarımızı sunarız. Bize verilenlere sadece teşekkür etmek değil Allah’ın emir ve yasaklarına uyacağımızı söylemektir. Şükrederken bir yandan dinin gerektirdiklerini yerine getirmeliyiz. İman etmek en büyük şükürdür. Allah’ın bir olduğunu kabul etmek, ibadetimizi en doğru şekilde yerine getirmek şükretmenin bir diğer adıdır. Şükür vazifesini yerine getiren insanlar iman etmiş, İslam dinini kabul etmiş kişilerdir. Şükür etmek İslamiyet’i kabul etmektir.

Allah’ın azda çokta verdiklerine şükretmek gerektirir. Zenginliklere değil fakirliğe dahi şükrederek dinen vazifemizi yerine getiririz.

Şükür üç kısımdan oluşur:
1. Kalbin şükrü: Nimeti düşünmektir.
2. Dilin şükrü: Nimete karşılık hamd ü sena etmektir.
3. Diğer azaların şükrü: İstihkakı kadar nimetin karşılığın verilmesidir.

sukretmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu