Genel Kültür

Süleyman Şah Türbesi Nerede

Gündemde devamlı konu olan Süleyman Şah Türbesi’ne yapılacak operasyon ve koruma altına alınması için çalışmalar devam edilmektedir. Bölgenin hakimiyeti sağlanması için gerekli çalışmalar en hızlı şekilde devam etmektedir. Türk topraklarının dışında bulunan Türk askerinin korumalığını yaptığı türbedir. Anadolu Selçuklu devletinin kurucusu olan Süleyman Şah’ın mezarı türbe içersinde yer alıp Türk ordusu tarafından koruma altına alınmıştır.

Bugün bulunduğu yer Suriye’nin Halep ili olup Karakozak köyü sınırları içersinde bulunmaktadır. Türk topraklarının dışında bulunan tek toprak parçası olarak bilinmektedir. Osmanlı devletinin kurucusu olan Osman Gazi’nin büyük babası olan Süleyman Şah’ın ve iki askerinin naşı burada bulunmaktadır.

Tarihi önem taşıyan toprak olarak kabul edilmiştir. Yapımında Prof. Dr. Ünal Demiraslan görev almıştır. Bugün Suriye topraklarında olması büyük önem taşımaktadır.

Türbe tarihine Süleyman Şah yeni yurt aramaya çıkar burada Halep yakınlarında kendisine bir yer edinmiştir. Caber kalesi ve Fırat Nehri boylarına yerleşirler. Burada yurt edinmek için yerleşirler. Fırat nehrinden geçmek isteyen Süleyman Şah ve iki askeri burada boğularak hayatına kaybederler. Bunun üzerine burada türbe yapılarak “Türk Mezarı” Adı verilmiştir.

süleyman şah türbesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu