Okul

Sümerler Yazıyı Neden Buldu

Tarihin geçmiş tozlu raflarına baktığımız zaman Sümerler yazıyı ilk bulan ve kullanan uygarlık olarak biliniyor. Eskiden insanlar birbirleri ile birlikte iletişim kurmak için taşlar ve kayaların üzerlerine resimler çizerek bir şeyler anlatmak istiyorlardı. Uzun yıllar boyunca resimlerle anlatılmak istenilen anlatılırdı. Zor olduğu kısa zaman içersinde yeni bir şeyler bulmaları gerekiyordu. İletişim ve bilgilerin nesilden nesle aktarılarak daha kolay taşınması gerekliydi.

Anlatmak istenilenler doğru şekilde resimlerle ifade edilemiyor zamanla anlamlarını yitirmekteydiler. Yazılar sayesinde bir şeyleri ifade edebileceklerini düşündüler bu yüzden farklı yöntemler ararken iletişim aracı olarak yazıyı kullanıp öğretmişlerdir. Yazı için araştırmalar ve keşiflere başlanır. Yazı bulunarak simgeler kelimeleri ifade etmekteydi zamanla bu simgeleri okumayı herkese öğreterek artık yazının aktif olarak kullanılması sağlanır. Günümüzde ülkeler ve kültürler kendi dillerine göre yazıyı şekillendirerek farklı öğrenimler sunmuştur.

İnsanlar birbirleri ile birlikte iletişim kurmak için önemli bilgileri kayıt edip nesilden nesle taşımak gereği duyarak yazıyı keşfetmişlerdir. Bu sayede geçmişte olan olayların ilerleyen zamanlarda halen bilinip kullanılması planlanır. Uygarlığın uzun yıllar boyunca ayakta tutacağına inanılmıştır.

sümerler ilk yazı
sümerler ilk yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu