Sünnet Yaşı Kaç Olmalıdır

Müslüman ülkelerde kişinin erkeklik vasfına ulaşabilmeleri için bıçak altına yatmaları gerekir. Sünnet, Müslüman ülkelerde yaygın davranış biçimi olarak dünya üzerinin bir çok yerinde uygulanmaktadır. Bir erkeğin sünnet olma dönemi, doğru zaman ve sağlık koşullarında ailelerin maddi durumlarına bağlı olarak gerçekleşir.

Aileler bebeklerini doğduğu andan itibaren operasyonu hallettirmek için 5-6’lı yaşlara doğru gerçekleştirmektedir. Kimi çocukların 10 yaşını geçmesi beklenirken bebeklik dönemlerinde de sünnet yapıldığı bilinmektedir. Çevre ve aileyle birlikte sünnet düğünü adı altında kutlamalara ve zamanlamaya dönüştürülür.

Ailenin dikkat etmediği önemli nokta erkek çocuğunun sünnet olma yaşlarının değişebilir olmasıdır. Uzmanlar tarafından sünnet için en uygun yaşın çocuğun 6-15 aylık olduğu döneme geldiği, 2-4 yaş aralığı arasında ve 7-10 yaşlarında olmaktadır.

Sünnet çocuğun gelişim sürecinde yapılması gereken operasyondur. Vücudun henüz gelişme açısında kendisini toparlaması için gereklidir. Fiziksel ve psikolojik olarak kendisini rahat etmesi gerekir. Uzmanlar tarafından sünnetin erken yaşta yapılması çocuğun kendisini daha iyi hissetmesini sağladığıdır. Fiziksel olarak rahatlık kişilerin gelişiminde ve zihinsel olayların aşılmasında yardımcı olduğudur.

Erkek çocuklarında 4-6 yaş arasında yapılan sünnet ruhsal açıdan inişli çıkışlı sürecin göstergesidir. Bununla birlikte cinsel ve ruhsal gelişiminin eksiksiz şekilde tamamlanması için travma yaşamaması için sünnet olayları belirtilen yaşlarda yapılmalıdır. Çocuğun üzerindeki sünnet baskıları ruhsal olumsuzluğa sebep olabilir.

Sünnet cerrahi müdahale olduğundan hastane çatısı altında hijyenik ortamda yapılmalıdır. Hijyen açısından uygun ortamın olması yapılacak müdahalenin de sağlıklı olduğunu gösterir. Günümüzde bir çok hastanede kişiye anestezi uygulanarak uyku halindeyken müdahale yapılabildiğidir.

Çocuklarda sünnet korkusunun yenmesinde anestezi müdahalesi yapılabilmektedir. Lokal anestezinin bir çok alanda kullanılması neredeyse bütün müdahalelerin doktorlar tarafından yapıldığını göstermektedir. Çocukların psikolojik olarak sorun yaşamasının önüne geçilmesinde etkilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here