Sorular Cevaplar

Sürtünme Kuvveti Olmasaydı Ne Olurdu

Sürtünme kuvveti şuan dünyamızdaki her şeyin dengede durmasını sağlayan etkendir. Örneğin masanın üzerinde duran telefonumuz nasıl sabit kalabiliyor. Hareket gücünden fazla olan sürtünme kuvveti hareket etmesini engelliyor. Sürtünme olmasaydı hiçbir şey yapamazdık. Cisimler koyduklarımız yerde sabit kalmazdı. Yazı yazamaz, yemek yiyemez, araç kullanamaz ve hiçbir şey yapamazdık. Araba yerinde duruyorsa tekerlek ile zeminin sürtünmesi sonucundadır. Bildiğiniz atmosferin olmadığı bir ortam düşünebilir.

Sürtünme kuvveti her alanda hayatımızda vardır. İlla kuvveti olmasına gerek yok her şey yerli yerinde duruyorsa sürtünme kuvvetine bağlı olarak gerçekleşir. Çaktığımız çiviler yerinde durmazdı, inşaatlar yapılmazdı, araçlar kullanılmazdı, cisimler koyduğumuz yerde durmazdı. Bizde olduğumuz yerde duramazdık. Sürtünme kuvvetinin olmamasını hayatımıza nasıl etki ettiğini görebiliriz.

Kendimizi buzun üstünde duruyormuş gibi hissederdik. Pürüzsüz buzda nasıl nesneler kayıyorsa bizde o şekilde kayardık. Araçlarda aynı şekilde kayardı hareket edemezlerdi. Her şeyin hareket ettiğini devamlı olarak dalgalandığını düşünürsek aradığımız cevabı buluruz.

sürtünme kuvveti

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu