Okul

Sütçü İmam Hayatı Kısaca

Sütçü İmam, gerçek adı Ali’dir. İmam olduğundan geçimini süt satarak geçiren birisi olmasından Sütçü İmam lakabını almıştır. Kahramanmaraş 1871 yılında dünyaya gelmiş burada hayatını yaşadı ve vefat etmiştir. Kahramanlıklarla hatırlanan bir isim oldu. Yaptığı fedakarlık doğrultusunda hayatını kaybetmesine rağmen milli mücadelenin başlamasını sağlayan önemli simalardandır.

31 Ekim 1919 yılında bölge Fransız ve Ermeni askerlerinin işgali altındaydı. Hamamdan çıkan 3 Türk kadına Fransız ve Ermeni askerleri peçelerini açmalarını ve saldırı girişiminde bulunmaları sırasında bu durumu ilk gören Çakmakçı Sait olmuştur müdahale etmek istemiştir ama üzerinde silah olmadığından dolayı ağır yaralanır ve şehit olur.

Sütçü imam olanları görünce yanında taşıdığı silahı ile ateş açarak Fransız Ermeni askerlerini öldürüp yaralamıştır. Ölen Ermeni askerler için büyük tören düzenlenirken Sütçü imam’ın bulunması için askerler her yeri didik didik etmiştir. Abisinin evine giden sütçü imam hiçbir zaman bulunamadı onun bu cesaretli davranışı Kahramanmaraş’ın kurtuluş harekatını başlamıştır.

Savaştan sonra belediyenin bünyesinde olan kale topunun iradesi kendisine verilir barutun bir anda ateş alması derin yanıklar oluşmasına sebep olur 25 Kasım 1922 yılında vefat etmiştir. Kahraman olarak şehit düşer. Onu hatırlayanlar Türk milletinin asla başka milletlerin esiri olmayacağını öğrenmiş oldular. Gerektiğinde namusları ve şerefleri için canlarını vereceklerini tüm dünyaya duyurmuşlardır. Kendisine Sütçü İmamı örnek alarak kurtuluş savaşında büyük azimle mücadele eden Türk milletinin simgelemiştir.

sütçü imam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu