Takım Yıldızlarının Anlamları Nedir

Gökyüzü yani gök küre 88 alana bölünmüştür ve her bir alana takımyıldızı adı verilir. Ünlü takımyıldızlarının çoğunun düzenin çeşitli nesne ve varlıklara benzetilmiş ve bunun doğrultusunda isimlerini almışlardır. Yıldızlarının bulunduğu düzen bir avcıyı andıran takım yıldıza Avcı Takımyıldızı yani Orion adı verilen takımyıldızını buna örnek verebiliriz. Aynı zamanda aslan siluetini andıran Aslan Takımyıldızı da örneklerden biridir.

Takımyıldızlarının Burçlarla İlişkisi

Takımyıldızları daha çok burçlar kuşağı olarak bilinir. 88 parçaya bölünen gökyüzünün her bir alanı bir burcu temsil eder. Bu burçlar arasında bulunan 12 takımyıldızına ”burçlar” adı verilmiştir ve genellikle halk arasında kullanılır. Burçlar kuşağı yani zodyak gökyüzünde bulunan başlıca gezegenlerin etrafında bulunduğu iddia edilen hayali bir tasarıdır.

Takımyıldızlarının İsimleri

Diğer takımyıldızlarından ayrı olarak burçlar kabul edilen 12 takımyıldızı da yıldızlarının bulunduğu konum gereğince benzetildiği nesneler doğrultusunda isimler verilmiştir. Bunlar şunlardır; Koç (Aries), Boğa (Taurus) , İkizler (Gemini) , Aslan (Leo) , Terazi(Libra) , Akrep (Scorpius) , Başak (Virgo), Yay (Saggittarius) ,Yengeç (Cancer), Oğlak(Capricornus) , Kova (Aquarius) , Balık (Pisces)

Burçların Hikayeleri 

Burçların ortaya çıktığı zamanlara döndüğümüzde Roma ve Antik Yunana dayanan mitolojik hikayeler ve destanlar ortaya çıktığını görürüz. Bunlardan bazılarını inceleyelim;

Burçların ilki olan Oğlağın mitolojik figürü boyun ve yukarısı oğlak boyundan aşağısı balık olarak kabul edilmiştir. Ve burçların çıkış yeri olan Babil’i yarattığı büyük tanrısı olduğu söylenir. Bu tanrının gündüzleri yaşadığı okyanustan çıkıp insanları eğittiği ve gece okyanusta bulunan evine geri döndüğüne inanılırdı. Bu 12 burçtan sonuncusu olan Balık Burcu ise duygusallığı ve mükemmelleştirici özellikleriyle mitolojide Denizlerin tanrısı olan Neptün’e denk sayılmış ve kabul görmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here