Tansiyon Ölçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Vücudumuz karmaşık sisteme sahip bir makineye benzetilmektedir. Her sistem kendisine özgü çalışma gösterip görevlerini yerine getirir. Herhangi bir sistem görevini doğru şekilde yerine getiremediği takdirde diğerlerini de olumsuz etkiler. Sağlık bilincinde olan kişiler için belli başlı yapılması gerekenler bulunmaktadır.

Sağlıksız yaşam sürdürmek kan basıncını etkilemektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda tansiyon sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Tansiyon insan yaşamını etkileyen en önemli faktörlerden oluşmaktadır. Tansiyon ölçerken doğru bilgiye sahip olmalı ve hareket edilmelidir. Yanlışlıklar beraberinde kazalara sıkıntılara sebep olabilmektedir. Tansiyon ölçerken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır bunlar;

Tansiyon ölçümü yapılırken kişinin bir süre fiziksel aktivitelerden uzak durması gerekir. Fiziksel aktivitelerden uzak durması gerekir, hareket etmiş ve yorulmuşsa tansiyonu yükseltir. Doğru ölçüm için dikkat etmesi gerekmektedir. Hastanın avuçları serbest olmalı ve ölçüm yapılan kol desteklenmesi gerekmektedir. Kol kalp hizasında olması gerekir. Stetoskop, kulağa doğru şekilde yerleştirilmeli tansiyon aletinin manometresi, ölçüm yapan kişinin okuyacağı yere yerleştirilmelidir. Ölçüm yapılırken manşonun fazla şişirilmek sağlıksız ölçüme neden olur. Anlattıklarımıza dikkat ederek işlemin tamamlanması sağlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here