Tansiyonu Yükselten Yiyecek ve İçecekler

Tansiyon, sık görülen rahatsızlıklardan olmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon hafife alınmayacak kadar önemli olup tedavisi gerekli olan durumdur. Tansiyon yüksekliği bir çok hastalığa sebep olacağı gibi ani ölümlere de neden olur.

Tansiyon yüksekliği kontrol edilmediği takdirde böbrek hastalıkları, kalp krizi ve felce neden olabilir. Özellikle hastaların beslenmelerine dikkat etmemelerinin yanı sıra stresten kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Tansiyonu yükselten yiyecek ve içeceklerden bahsederek nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Şekerli besinler: Şeker tüketimine bağlı olarak tansiyon ve kalp hastalıklarına neden olur. Yüksek tansiyon hastalarının şekerden uzak durması gerekmektedir.

Çay ve kahve: Kafein maddesinin tansiyonu yükseltmesinden dolayı çay ve kahveden uzak durulmalıdır. Tüketim miktarı önemli olacağından dolayı 3 fincan koyu kahve veya 6-7 bardak çay içtiyseniz eğer tansiyonunuz çıkabilir.

Asitli içecekler: İçinde yüksek miktarda şeker bulunmasından dolayı tansiyonu tetikleyerek yükselmesine sebep olabilmektedir.

Margarin ve tereyağı: Margarin ve tereyağı doğrudan tansiyonu yükseltmemesine rağmen doymuş yağlardan olduğundan dolayı yemeklerde sıvı yağlar kullanılmalıdır.

Alkol: İçinde bulunduğu maddelerden dolayı düzenli olarak tüketilmesi sonucunda tansiyon yüksekliğine neden olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here