Sözlük

Tarihi Mekan Nedir

Tarihte yaşanmış olayların üzerinden yıllar geçmesinin ardından toplulukların kalıntıları kalıp ve tarihte yol gösterecek kanıtların bulunduğu yerlere verilen isimdir. Yapı ve alan olabilir tarihte şahit edip çeşitli önemli olayların yaşanması gereklidir. İnsanların geçmiş tarihlerini en yakın şekilde araştırmaları tarihi mekanların önemini gün yüzüne çıkartıyor. Günümüzde tarihi mekan olarak değer kazanan yerlerden birisi Topkapı sarayıdır. Osmanlı devletinin mimarisinin en güzel temsilcilerinden olduğundan dolayı tarihi değeri yüksektir.

Medeniyetlere ev sahibi yapan Türkiye tarihi bakımdan bir çok eserleri kendi sınırları içersinde bulunduruyor. Kurulan devletlerin ve uygarlıkların buralarda kendilerini tarih boyunca hatırlanmasını sağlayacak eserler bırakmışlardır. Hanlar, camiiler, medreseler ve çeşitli bölgelerle değişiklik gösteriyor.

Tarihi yerler turistler ve geziciler için önemli yerlere sahiptir. Eşsiz tarihi mekanları görmeye her yıl milyonlarca turist gelerek buraları görme şansını yakalıyor. Okullarda çeşitli geziler düzenlenerek tarihi zenginliklerin tanıtılması sağlanıyor.

Tarihi Mekanlar
Topkapı Sarayı
Sultanahmet Camii
İzmir Saat Kulesi
Beylerbeyi Sarayı
Aynalı Kavak Kasrı
Mısır Çarşısı

topkapı sarayı

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu