Tatil Yaparken Çalışmak Doğru mu?

Bundan uzun yıllar önce insanlar daha çok beden gücüyle çalışarak para kazanıyorlardı. Ancak günümüz dünyasında artık beden gücünden çok beyin gücü kullanılarak para kazanılıyor. İnsanların her gün zihinlerini açık tutup fikirler üretmesi haliyle o insanı psikolojik olarak da yoruyor. Bu durum beraberinde adına ‘Tatil’ dediğimiz dinlenme ve eğlenme amacı güdülen bir ihtiyaç getirmiş.

‘Çalışan insan tatil yapmalı, çalışmayan tatil yapmamalı’ diye bir şey kesinlikle diyemeyiz. Çünkü tatil sadece çalışanın hakkı diyemeyiz. Tatili bir ara dönem gibi düşünün. Mesela: Birlikte olduğunuz biri var ve güzel vakit geçiriyorsunuz. Ancak bir süre sonra aranızda bir soğukluk var ve biraz ara verelim diyorsunuz. Böyle de düşünebilirsiniz. Tüm sene boyunca çalışıp zihinsel, fikirsel ve bedensel anlamda yorgun düştün. İşine ara verip imkânın olduğu süre boyunca tatil yapmak sana iyi gelecektir.

Tatil yapmanın asıl amacı iş hayatından uzaklaşmak olduğu için tatil yaparken çalışmak tatilden istediğin verimi alamamana sebep olur. Tüm sene boyunca para kazanmak uğruna, kariye uğruna çalışıp zaten kendini yeterince yoruyorsun. Tatil için kendine 2 hafta en fazla 1 ay süre tanıyorsun. Bu süre boyunca çalışıp aynı anda tatil yapmak mı tatilin daha verimli olmasını sağlar? Yoksa o sürenin tamamında tatil yapıp dinlenmek mi tatilin daha verimli olmasını sağlar? Olan size en uygun seçenek olacaktır.

Eğer siz kendiniz tatil yaparken çalışmayı tatilinizi etkilemeyeceğinizi düşünüyorsanız ve tatilinizden alacağınız verimi etkilemeyeceğini düşünüyorsanız. Bu sizin için daha iyi olabilir. Elbette tatil yaparken para kazanmak güzel bir seçim. Ancak yazımda belirttiğim gibi tatilin amacı nedir? Tatil bütün senenin yorgunluğunu üstünden atmak amacıyla yapılan bir aktivite değil midir? Tatil, insanlara ne vermelidir? Bu soruların cevapları sizde saklı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here