Tekniker Nasıl Olunur

Ülkemizde meslek dallarıyla ilgili isimler veya unvanlar kanunlarla belirlenmektedir. Teknikerlik ise genellikle üniversitelerin Meslek Yüksek Okullarında 2 yıllık olarak okunan bir bölümdür.

Teknoloji geliştikçe ülkemizde ve tüm dünya da nitelikli eleman ihtiyacı artmış ve bu sebeple Mühendis, Tekniker ve Teknisyen gibi mesleklere olan ihtiyaçlar artmıştır ve artmaya da devam etmektedir. Tekniker olmak için üniversite sınavına girilerek 2 yıllık bölüm tercih etmek gerekir. Bu eğitim başarı ile tamamlandığında teknikerlik ünvanlı alınmaktadır. Teknisyen ise meslek lisesi bitirilerek olunmaktadır fakat toplumda Tekniker ve Teknisyen isim olarak birbiriyle çok karıştırılmaktadır.

Aralarında mesleki açıdan benzerlik olmasına karşın bu iki isim bazı yönlerden birbirinden ayrılmıştır. Bunun başında ise eğitim alınan kurumlar gelmektedir. Tekniker olmak için Meslek Yüksek Okullarında eğitim göre kişiler pratik ağırlıklı bir eğitime tabi tutulmaktadırlar. Ülkemizde neredeyse her meslek dalıyla ilgili Meslek Yüksek Okulları bulunmaktadır. Tekniker olmak isteyen kişiler için birçok farklı meslek dalı bu okullarda bulunmaktadır.

Tekniker ve Teknisyen Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ülkemizde meslek eğitimleri ilk olarak Endüstri Meslek Lisesi ismi verilen eğitim kurumlarında verilmektedir. Bu gibi liselerin meslek bölümlerin mezun olan kişilere teknisyen ismi verilmektedir. Lise hayatından sonra, bu kişiler üniversitelerin Meslek Yüksek Okullarında 2 yıl daha teknik eğitim aldıktan sonra Tekniker unvanına sahip olmaktadırlar. Teknikerler makam veya pozisyon olarak teknisyenlerden üstte yer almakta ve maaş olarak da onlardan yüksek bir maaşa sahip olmaktadırlar.

Ülkemizde 4 yıllık fakültelerden mezun olan erkekler askerlik görevlerini daha kısa sürede yapabilirken tekniker veya teknisyenler için böyle bir durum söz konusu olamamaktadır. Liselerde teknik olarak verilene eğitimlerin başında ise elektrik, motorculuk, makine ve uçak teknisyenliği gibi bölümler bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here