Teknoloji Gökyüzünü Hangi Oranda İnceler

Teknoloji gökyüzünü ve sırlarını ortaya çıkarmaya yeter mi? Esasında insanlığın gökyüzüne, semaya olan ilgileri eski uygarlıklardan beri vardır. Günümüzde insanların gökyüzüne ve gökyüzü cisimlerine olan ilgisi de teknolojinin gelişmesine paralel olarak hem artmış, hem de modern bir hüviyet kazanmıştır. Ancak teknoloji, uçsuz bucaksız gökyüzünü inceleyebilir mi? İncelemeleri doğruları gösterebilir mi? Ya da ne oranda inceleyebilir?

Astronomi gökyüzünü, gök cisimlerini, bunların hareketlerini, konumlarını ve yapılarını inceleyen bilim dalıdır. Gökyüzünü incelemek insanoğlunda, gözlerini bu dünyaya açtıkları ilk andan itibaren vardır. İlk önceleri çıplak gözle yapılan gözlemler ve bunların kayıt altına alınması bize insanlığın gökyüzüne olan ilgisini göstermektedir. Galileo Galillei ilk optik teleskobu icat etmiş ve ardından gökyüzü incelemeleri de hız kazanmıştır. Tabi ki bugünkü teleskoplar ilk teleskoptan oldukça ileri teknolojide ve daha modern haldedir.

Bugün artık gök cisimlerini rahatlıkla incelememize olanak verecek büyük çaplı ve hassas teleskoplar mevcut. Ve Dünyamıza yaklaşması muhtemel olacak gök cisimlerini bile daha yaklaşırken tespit edebiliyoruz. Aslında Dünya üzerinde optik teleskop ve radyo teleskoplarla gökyüzünü inceleyen bilim adamlarının çalışma alanı ve laboratuvarı da bir nevi uçsuz bucaksız gökyüzüdür! Teleskopların kurulu olduğu ve gözlemlerin yapıldığı yerlere ise gözlem evi denir.

İnsanlığın doğuşundan itibaren gökyüzünün incelenmesine, optik teleskop ve radyo teleskopların icadına ve gelişmesine, gök bilimcilerin asırlar süren çalışmalarına, gözlem evlerine rağmen sonu olmayan, gökyüzünü, yıldızları, gezegenleri içinde barındıran sonsuz uzay hakkında ulaştığımız bilgiler denizde bir katre mesabesinde! Gökyüzüne dair araştırılması ve keşfedilmesi gereken o kadar çok bilgi var ki! Aslında insanoğlunun tarih boyunca gökyüzüne ve barındırdıklarına olan ilgisine ve günümüzde modern insanın da aynı merak içinde olmasına şaşırmamak gerekir. Çünkü insan doğduğu ve başını kaldırdığı anda gökyüzüne gözlerini açıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here