Okul

Teknolojik Gelişmelerin Solunum Sistemi Sağlığına Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Teknoloji ile birlikte her şey bir nevi olsa da gelişime uğramakta. Günümüzde teknolojiye olan bağımlılık ile birlikte insanları da yakından etkilemektedir. Faydaları olduğu kadar insanlık için zararları da olmaktadır. Tıp alanında insanlar için tedavide alanın dahi uygulanmaktadır.

Olumsuz Etkileri
Teknoloji ile birlikte sanayi alanında gelişmelerde sağlandı çevreye zararları çok olmuştur. Fabrikalar gelişti zararları gazlar çevreye yayılarak insanların solunum sistemini olumsuz olarak etkileye başladı. Motorlu taşıtlardan dahi yayılan gazlar solunum yollarını etkiler. Çevrede bulunan oksijen miktarını azaltarak sağlıklı olarak solunum yapmamıza engeldir. Nefes alarak vücudumuza giren zehirli gazlar bizi etkilemektedir. Geri dönüşü olmayan hastalıklara sebep olmaktadır. Vücudumuz solunum yolu ile birlikte oksijenle beslendiği biliniyor kan dolaşımı sırasında taşınan oksijenler hastalıkların habercisi olmaktadır.

Olumlu Etkileri
Teknolojinin gelişimi tıp alanında gelişimin artması bir çok hastalık için tedaviyi göstermiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte zararlı gazların doğaya yayılmasını önleyen filtreler icat edilerek daha temiz bir havaya sahip olabiliriz.

hava kirliliği ve sağlık
hava kirliliği ve sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu