Tekstil Sanayi Hangi Bölgelerde Bulunmaktadır

Türkiye’de tekstil sanayisi geçmişten beri ülkemiz için istihdam ve katma değer yaratan alanların başında gelmiştir. Tekstil bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmalarında önemli rol oynayan ve sanayileşmenin ilk başladığı sektörlerdendir.

Tekstil Sanayisi Türkiye’nin imalat sanayisi içinde istihdamda, üretimde ve ihracatta birinci sıradadır. Bu yüzden bu alandaki rekabet gücünün sürdürülebilir olması çok fazla önem arz etmektedir. Bu yüzden Tekstil Sanayisi sektöründe çalışan firmaların uluslararası rekabet şartları, teknoloji ve devlet politikası gibi değişen şartlara uyum sağlayıp, bu değişimleri göz önünde bulundurarak hareket etmelidirler.

Tekstil Sanayi Türkiye’de geniş bir alana yayılmış durumdadır. Tekstil Sanayisini 5 ayrı alt dalda inceleyebiliriz.

Pamuklu Dokuma,  pamuk Türkiye’de Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişmekte olan bitkidir. Ama pamuklu dokuma sanayisi hangi bölgelerde ve şehirlerde bulunmaktadır diye soracak olursak daha geniş bir alana yayıldığını görebiliriz. Marmara’dan Anadolu’ya, Akdeniz’den Güneydoğu Anadolu’ya, Ege’den Trakya’ya kadar.

Yünlü Dokuma Sanayi, daha çok Marmara Bölgesinde sınırlı kalmışken Siirt, Kayseri gibi yerlerde de Yünlü Dokuma Sanayi bulunmaktadır.

İpekli Dokuma Sanayi,  sadece Bursa ve İstanbul’da bulunan bir Tekstil Sanayi çeşididir.

Halı-Kilim Sanayi, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde bulunan bir Tekstil Sanayi çeşididir. Isparta özellikle halı ve kilimleriyle öne çıkan bir şehrimizdir. Türkiye’nin halı ihracatında birinci sırada bulunan şehirde güllerin şehri Isparta’dır.

Deri İşleme Sanayi; Bursa, İstanbul, İzmir ve Erzurum’da bulunan bir Tekstil Sanayi çeşididir.

Genel olarak baktığımız zaman Türkiye’de Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde yoğunlaştığını görebiliriz. Sanayinin genelde Marmara Bölgesinde bulunduğu gerçeğini ele aldığımız zaman bunun o kadar da şaşılacak bir olay olmadığını görebiliriz.

Sonuç olarak Tekstil Sanayisi ülkemiz adına önemli sanayi sektörlerinden biridir. O yüzden bu sektöre gerektiği ilgiyi göstermemiz ve güzel bir Türkiye için hep beraber çalışmamız gerekli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here