Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır

Tırnak yeme alışkanlığı genellikle ergenlik çağına giren gençlerde görülmektedir. Değişim döneminde stres, endişe, sıkıntı gibi faktörler ön plana çıkar. Büyüme ve gelişmenin kişiler üzerinde bıraktığı değişimler etki yaratmakta. Bu tür alışkanlıklar ciddi boyutlarda zararlı olmasa dahi dikkatli olunması gerekmekte. Çözüm arayışları içerisinde olan kişiler sıkıntılarını gidermek için yaptıkları bilinmekte. Ancak tehlikeli bir alışkanlık olmamasından dolayı ilerleyen yaşlarda kişi kendisi bırakabilir. Sağlıkçılar tırnakların yenmesinin önüne geçilmesini istiyor.

Tırnak yeme alışkanlığı ciddi olarak kafaya takılacak bir şey değil ilerleyen yaşlarda kendiliğinden bırakacaksınız. Hayatınızda yapacağınız ufak tefek değişikliklerde size bu konuda yardımcı olacaktır.

* Tırnaklarınızı yemeniz duruma düşmeden önce el bakımınıza önem vermelisiniz. Tırnaklarınızı düzenli olarak keserseniz eğer yiyecek tırnağınız olmaz. Uzatmadan kestiğiniz takdirde alışkanlığınızdan kısa sürede kurtulmanız mümkün olur. İlk olarak tırnaklarınızı keserek başlayın. Haftada bir manikür yaptığınız takdirde alışkanlığınız zaman içerisinde azalacaktır.

* Tırnaklarınızı uzatmadan kesmelisiniz. Uzun tırnaklar oyun haline gelerek ister istemez ağzınıza götürürsünüz. Tırnak yeme alışkanlığını bıraktıran kremleri eczanelerden temin edebilirsiniz. Genelde bu kremler çocuklarda parmak emmeyi bıraktırıyor. Bunun için tırnak yeme alışkanlığının önüne geçilebilir. Evde kendinizin hazırlayacağınız tariflerde buna engel olabilir. Örneğin kına, karabiberli acılı losyonlar sayesinde ağzınızdan çekersiniz.

* Can sıkıntısına bağlı olarak stres, sıkıntı, üzüntüden uzak durunuz. Enerjinizi başka işlere yoğunlaşarak harcayın. Ellerinizi meşgul ederek herhangi bir işle uğraşarak uzaklaşabilirsiniz. Canınızı sıkacak şeylerden uzaklaşarak yeni bir şeyler yapmayı deneyin.

* Tırnaklarınızı neden yediğinizi tespit ederseniz çözümü daha kolay olur. Stres anında tırnaklarınızı yiyorsanız eğer stresten uzak durmalısınız. Yaşam bicimizi değiştirmeyi deneyin, farklı işlerle meşgul olarak zaman geçirin. Aşırı derece de tırnak yiyorsanız eğer obsesif kompulsif bozukluktan dolayı olabilir. Hastalığınız olduğundan şüphe ediyorsanız psikiyatriste gidiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here