Hayvanlar Alemi

Tırtıl Nasıl Kelebek Olur

Kelebeğin Oluşumu, Tırtıl Nasıl Kelebeğe Dönüşür

Dişi kelebeğin bitkinin yaprağına bırakıldığı andan itibaren yumurtasından çıkıp tırtıl olduktan sonra tekrar koza örerek kendisinin kelebeğe nasıl dönüştürdüğü uzun bir şekilde öğreneceğiz. Yazıyı okurken adeta kendinizi onların yaşamları içerisinde hissedeceksiniz.

Dişi kelebek ömrü boyunca 100 ile binlerce yumurta bırakabilir. Yumurtaları her yaprağın üzerine bir tane bırakır. Bitkinin yakınına bıraktığı yumurtalar zamanla büyümeye başlar. Yumurta çatlar ve “tırtıl larvası” olarak doğarlar. Yumurtadan çıktıkları zaman devamlı olarak çevresinde bulunan yaprakları yemeye başlarlar bu süre içerisinde birkaç kez deri değiştirirler.

Bir zaman geçtikten sonra tırtılın değişme zamanı geldiğinde asılıp sarkılacak koza örmeye başlarlar. Sahip oldukları deriden sıyrılıp “krizalid” halini alarak değişime başlar.

Uzun zaman boyunca kelebek olmak için kozalarında bulunabilirler. Oluşum tamamlandıktan sonra kelebek şeklinde olurlar ama hemen uçamayıp kanatlarının kuruması gerekmektedir. Dünyada binlerce çeşit kelebek olduğu bilinmektedir.

tırtıl kelebek
tırtıl kelebek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu