Okul

Toplumsal Dayanışma İle İlgili Örnekler

Birlik beraberlik içersinde yaşayan insanlar toplumu oluştururlar. İnsanlar yalnız yaşayamadıklarından dolayı birbirleri ile iletişim sağlarlar. Toplu halde yaşayarak birbirleri ile komşuluk ilişkileri güçlenir. Toplum içersinde insanların dayanışması büyük önem taşımaktadır. Bazen işlerimiz olduğu halde bunları kendi başımıza yapamadığımızdan dolayı başkalarından yardım isteriz, başka bir gün ise bizde aynı şekilde yardıma karşılık verebiliriz.

Eskiden yaşayan insanlar dayanışmanın önemi ile ilgili bir çok söz söyleyerek atasözü olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bir elin nesi var iki elin sesi var, el elden üstündür gibi sözlerle bizlere değerini anlatmışlardır.

Toplumsal dayanışma ile ilgili en büyüğü ise Kurtuluş Savaşı’nda olmuştur. İhtiyaç duyulduğunda Türk milletimiz cömerttir ellerinden geldikçe yardım ederler.

Günümüzde toplumsal dayanışma ile ilgili bir çok kurum ve kuruluşlar hizmet vermektedir bunlar; Kızılay, Yeşilay, Yardımlaşma vakıflarıdır gibi örnek verilebilir. Destek olunduğu zaman aynı şekilde insanlar sizlere karşılık verir.

dayanışma
dayanışma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu