Okul

Trafik Lambasının Görevi Nedir

Trafik işaretleri yollarda kazaların önlenmesi amaçlı olarak kurulmuş elektronik sistemlerden birisidir. Bilgisayar programı ile çalışır belirli dakikalarda ışıkların renkleri değişerek kullanıcılara ve sürücülerin güvenli şekilde geçiş sağlaması için planlanmıştır. Can güvenliğiniz için trafik ışıklarının ne anlama geldiğini bilmelisiniz.

Üç renkten oluşur bunlar kırmızı, sarı ve yeşil ışıktır.

Kırmızı Işık
Yolun trafiğe kapalı olduğunu yayaların ve karşı taraftaki araçların geçiş hakkına sahip olduğundan dolayı kırmızı ışıkta durmamız gerekiyor.

Sarı Işık
Sarı yandığı zaman trafikte yayaların daha yolu kullanmamalı ve geçmekte olan yayalarında hızlı bir şekilde karşıya geçmeleri gerekmektedir. Sürücülerinde yol almak için hazır bekleyip yayalar karşı tarafa geçtiği zaman ve yeşil ışıkla birlikte hareket etmeleri gerekmektedir.

Yeşil Işık
Yolun trafiğe açık olduğu yayaların durmaları gerektiğini göstermektedir. Yeşil ışık yandığı zaman sürücülerin geçme hakkına sahip oldukları anlamına gelir. Yeşil ışık yanıp sönerse devamlı olarak size uyarı vermektedir kırmızı ışık yanacağına dikkatli şekilde gitmeliyiz.

trafik lambası
trafik lambası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu