Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Genelde çocuk sahibi olamayan anne adayları tüp bebek tedavisine başvurur. Bu başvuru esnasında anne adayından yumurtalar alınır daha sonra baba adayından da spermler alınır. Daha sonra bu testler laboratuvarda mercek altına alınır. İnceleme sonrası olumlu ve ya olumsuz bir sonuç hastaya verilir. O test sonucunda baba adayından alınan sperm hücreleri döllenmeye cevap verirse hemen anne adayının rahimine yerleştirilir işte bu an itibari ile tüp bebek işleme konur ve bebek anne karnında sağlıklı bir şekilde büyür. Tüp bebek nedir sorusunu soran birden fazla insanla karşılaşmaktayız. Birçok anne adayı gebe kalma sorunu yaşar. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Onlar araştırma altına alınırken olabilecekler için bir çalışma başlatılır ve buna doktor tüp bebek için anne adayına detay bilgileri vererek, yapılması gerekenleri uygular. Böylece o arada oluşan bebek özlemine yıllar sonra tüp bebek yöntemi ile son verilir. Hatta tüp bebek yöntemi ile döllenme birden fazla gelişerek bir çocuk beklerden 3 ve ya daha fazla bebek oluşabilir. Bu da bir anne adayı için zor bir dönemdir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  • Çikolata kisti sonrası ortaya çıkan kısırlık problemlerinde ve açıklanamayan kısırlık sorunlarında anne ve baba adayında tüp bebek işlemi için gerekli testler istenir.
  • Anne adayında ve baba adayında tüplerin tam olarak tıkalı olması durumlarında tedavi işlemi uygulanır. Hastaya olumlu ya da olumsuz sonuçlar doktor tarafında verilir.
  • Yumurtada gelişen bozukluklarda, çok fazla ilerlemiş polikistik over hastalık tablosu durumlarında tüp bebek tedavisine geçilir.
  • Sperm bozukluklarında ve sperm kalitesinin düşüş durumlarında bu yönteme başvurulabilir.
  • Servikal durumları erken tespit edildiğinde doktor bunun için hemen tüp bebek yöntemini hastaya önerir.
  • İmmunolojk etkenler meydana geldiğinde bu tedaviye başvurulabilir.
  • Kısacası tüp bebek tedavisi kimlerde uygulanır derseniz saydığımız bu etkenler ileri derece oluşmuş ise ve çocuk sahibi olamıyorsanız bu durumun daha fazla ilerlememesi için tüp bebek tedavisi uygulanır. Bazı hastalarda olumlu sonuçlar vermese de birçok kişi bu sayede bebek sahibi olmayı hak kazanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here