Okul

Türk Beşleri Kimlerdir

Türk beşler Cumhuriyet’in kuruluş zamanında eserleri ile katkıda bulunan besteci ve yazarlardan oluşmaktadır. Yaptıkları çalışmalar sonucunda geçmişten günümüze kadar fedakarlıkları anlatılmaktadır. Özellikle batı müziğinin önemini bestelerinde vurgulamaları kültürel bakımdan kalkınmayı sağlamıştır.

Türk Beşleri olarak bilinen ünlü besteciler Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Cemal Reşit Rey, Hasan Ferit Anlar ve Necip Kazım Akses’tir.
Atatürk’ün tarafından yurtdışına eğitim almaları için gönderilen ünlü bestecilerdir. Yurtdışında farklı kültürler ve müzik eşliğinde büyümeleri Türk halk şarkılarına farklı bir yorumlama getirmiştir.

Cemal Reşit Rey
Cumhuriyet’in ilan edilmesi ile birlikte İstanbul Konservatuarında öğretmenlik yapmıştır. Yurt dışında gönderilen Türk beşlerden birisi olarak Fransa’ya kültürüne yakınlığı ile bilinmektedir. Fransa’da aldığı dersler bestecilik ve orkestra üzerine olmuştur.

Ulvi Cemal Erkin
Ailesinin müziğe yakın ilgisi olması çalışmalarını bestelerini çeşitli oyun havaları üzerine yazmıştır.

Hasan Ferit Anlar
Ailesinin geleneksel müzik ile uğraşması kendisinin de küçük yaşlarından itibaren kulak aşinalığı vardı. Kanun çalmayı çok isteyen Hasan Ferit Anlar özel hocalardan eğitim almıştır. Viyana’ya gönderilen kişidir eserleri arasında Dünyanın ilk konçertosunu yazan kişi olarak bilir.

Ahmet Adnan Saygun
Müziğe yeteneği henüz 10 yaşlarında kendisini göstermiştir. Aldığı müzik eğitimi onu çalışmalarını büyük oranda etkilemiştir. Paris’e yollanan müzisyenlerden birisidir Yunus Emre Oratoryasu adlı eserini Paris’te seslendirerek ülkemizin gurur olmuştur. (1947)

Necip Fazıl Akses
Müzikle uğraşan Türk beşlerinden birisi olmaktadır. Ailesinin müziğe olan ilgisi onuda müzik alanında çalışmalar yapmasına yöneltmiştir. Viyana’ya gönderilen müzisyenlerden birisidir piyano üzerine çalışmalarını yaparak minyatürler yapmıştır.

türk beşler
türk beşler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu