Okul

Türk Halı ve Kilim Motiflerinin Tarih Boyunca Gelişimi

Türkler halıların ve kilimlerinde kullandıkları figürler daha çok yaşam biçimlerini göstermekteydi. İşledikleri halılara bakıldığı zaman hayatlarından ve inanışlarından bir şeyler eklendiğini görebiliriz. Savaşı bir millet olduğundan dolayı desenlerde bu durumdan etkilenmiştir. Kullanılan desen ve figürler ile ilgili anlatılanlar ve anlamlarına bakalım.

Hayvanlar Figürler: Türkler halılarında kullandığı kuş, kurt, akrep, böcek, aslan, kartal gibi figürleri devamlı halılarında kullanışlardır. Avcılık yaparken avladıkları hayvanların inançlarıydı. Kürklerini giydikleri hayvanların güçlerinin kendilerine geçtiklerine inanırlardı. Halılarda dahi kullanılmaya başlanmıştır.

Bitkisel Figürler: Ağaç, yaprak, meyve, çiçek gibi figürler geçmişten günümüze halen kullanılmaktadır. İnsanları kötülüklerden koruduğu inanılırdı bolluğu ve bereket temsil ederlerdi. Hayat ağacı figürleri ise öldükten sonra yeni bir yaşamın olduğuna inanılırdı.

Geometrik Figürler: Halılarda geometrik şekillerde çok kullanılmıştır inançları olmasa dahi süs ve görüntü olarak bunlar yapılmıştır. Kullanılan geometrik şekiller üçgen, dörtgen, dikdörtgen gibi şekiller kullanıldı.

Türkler yukarıda belirttiğimiz figürlerden sonra daha çok çiçek ve geometrik desenleri kullanmaya devam etmişlerdir. Hayvan desenlerine olan inançları azaldığından dolayı günümüzde halen kullanılmaktadır. Bugünkü halı desenlerinde çiçekler ve geometrik şekilleri daha çok yer verilmiştir.

halı ve kilim motifleri
halı ve kilim motifleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu