Türk Kahvesi İnsan İlişkilerinde Sosyal Etkileşimi Sizce Nasıl Sağlar

Aslına bakarsanız, Türk Kahvesinin tarihi ta Osmanlıya kadar dayanmaktadır. Tarihten günümüze kadar dünyaca ünlü bir kahvedir ve adını da pişirilme usulü ile almıştır. Günümüze kadar milletçe kültür olarak yaşattığımız bu kahve pişirilmesi, sunumu, tadı ve zamanı ile yerini korumaktadır.

Türk kahvesinin insan ilişkileri ve sosyal etkileşimde muhabbet ortamlarının oluşmasında ve dostluğun pekişmesinde büyük katkısı vardır. Türk toplumunda; “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır,” sözü bu yüzden yaygın hale gelmiştir. İnsanlar arasında birlik ve beraberliğin oluşmasında sağlayan önemli bir kültür olmuştur.

Bazen bir fincan almak için komşusunun kapısını çalan bir toplum olarak, komşuluk ilişkilerinin artması ve dostlukların kurulması, hatta evliliklerin gerçekleşmesi ve muhabbet ortamı yaratılmasında Türk kahvesinin sosyolojik değeri büyüktür. Aslında kahve hatır meselesidir.

Bireyler bir arada iş yaptıklarında birbirleri ile yakınlaşırlar ve bu yakınlaşma zamanla dostluğa bile çevrilebilir. Bu noktada insanların aynı kahveyi tüketmeleri de, birbirlerine karşı ortak bir his uyandırmakta ve beraber içtikleri kahve ile beyinsel aktiviteleri de artarak aralarındaki muhabbette git gide koyulaşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here