Türkiye’de Yapılan Astronomi Çalışmaları Nelerdir

Türkiye’de 1868 yılında bir apartmanda Rasathane-i amire ilk gözlem evi olmuştur. Modern çağda ise 1910 ‘da kandilli icadiye de kurulmuştur. Binanın yapılması uzun sürmüştür o dönemdeki yüzünden, 1945 ten itibaren bilimsel gözlem başlamıştır. Bu günkü Boğaziçi üniversitesi kandilli gözlem evidir. İstanbul üniversitesinin Astronomi Enstitüsü’nün kurulması sayesinde gök bilimi çalışmaları başlamıştır.

Türkiye’ nin gözlemsel gökbilim çalışmalarının merkezi Antalya Saklı kentte bulunan 2547 m rakımı olan bakırlı tepe’ de resmi olarak TUBİTAK gözlem evi kurulmuştur.

Türkiye’de Yapılan Astronomi Çalışmalar 6 üniversitede ”Astronomi Uzay Bilimleri” bölümünün eğitim vermekte bu bölüme çok fazla ilgi gösterilmemekte hatta kapatılması düşünülmektedir.

Türkiye’nin uzaydaki filosu genişliyor. Uydu sahibi olan 30 ülkenin arasındadır. Askeri istihbarat uydusu Göktürk-1 in yörüngeye fırlatılmasıyla bu sayı 6 olmuştur. Türkiye’nin iki tane Göktürk ve Rasat, üç tanesi de Türksat uyduları vardır.

Göktürk-1 yörüngesine fırlatılmak için Fransa’nın Guyanası’nda bulun koruou fırlatma merkezine gönderilmiştir. Yakıt olmadan 1070 kilogram olan Göktürk-1, yörüngesinde yüksek optik kamerasıyla yüksek çözünürlükle görev yapacaktır. 90 dakika ’da dünyanın çevresini dolaşabiliyor ve uydunun bir yılda 65 binden fazla fotoğrafının çekebilecek.

Göktürk-1 kadastro faaliyetini, sınır kontrolünü, çevre yapılaşması, tarımsal tespitleri yapabilecek. Dünyanın keşfini yapmak için tasarlanmıştır ve ömrünün yedi ila sekiz yıl olması bekleniyor.

Göktürk-1 ve Göktürk-2 Türkiye’ nin uzaydaki gücü artacaktır. Türksat uydusu ise Türkiye ’nin haberleşmede 2020 ‘de Kuzey Amerika’nın doğusu, Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika’nın tamamı, Avusturya’ya batısını kapsama alanına alarak filosunu büyütmek ve erişim imkânı sağlamak istiyor, dünya nüfusunun yüzde 90 ’nı Türkiye’ nin sağladığı uydularla erişimi sağlayacak buda Türkiye ’nin Uzaydaki gücünü gözler önüne serecektir. Haberleşme uydusu US ET’te üretilip Türksat-6 haberleşme uydusunun 2020 yılında uzaya fırlatılacağı hedefleri arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here