Türkiye’deki Sanayi Kolları Nelerdir

Özellikle Cumhuriyetin ilanından sonra Osmanlı zamanında ihmal edilen üretim ve sanayi tesislerinin kurulumuna önem verilip alınan yardımların ve kredilerin bu çerçevede kullanılması, kaynakların buralara ayrılmasına özen gösterilip, önem verilmiştir. Eldeki var olan kaynakların ve alınan dış yardımların başta temel tüketim maddeleri olmak üzere Üç Beyaz olarak tanımlanan Un, Şeker ve Pamuk üretimine ağırlık verilmekle birlikte sanayileşmenin olmazsa olmazları arasında yer alan ağır sanayiye de devam edilmiştir.

Bu bağlamda ihtiyacı hissedilen demir ve çelik üretim tesislerine ağırlık verilmekle birlikte yüksek sermaye ve özel iş gücü gereksinimlerinden dolayı 1937 de İngiltere’den alınan kredi ile  Karabük’te Kardemir Demir Çelik Fabrikası kurulmuştur. Karabük ilinin seçilmesinin ayrıca kendi içinde geçerli nedenleri bulunmaktadır. Büyük kömür madenlerine sahip olması, liman kenti olması, demir yolu ağının olması ve konum itibariyle büyük sanayi tesisi kurulmasına elverişli olması etkenleri göz önüne alındığında bu yatırım buraya yapılmıştır.

Bu yatırımların belirli bir ivme kazanması ve gerekli olan sermayenin kolay temin edilebilmesi için 1924 te İş bankası kuruldu. Sanayileşme Cumhuriyetin kurucu kadrosu tarafından olmazsa olmazlar arasındaydı bunu daha Lozan görüşmeleri sürerken toplanan İzmir İktisat Kongresinden kolayca anlayabiliriz. Urda alınan kararlar Cumhuriyetin sanayileşme konusundaki yol haritası olarak benimsenmiştir. Daha sonra kurulan çırçır, yağ, şeker, kâğıt vb. yatırımlar ve tesisler ülke olarak ihtiyaçlar neticesinde planlanıp gerçekleştirilmiştir. Bunların bir kısmı kendi öz sermayemizle gerçekleştirilirken bir kısmı alınan krediler bir kısmı da yabancı yatırımcıların aldığı büyük teşvikler neticesinde hayata geçirilmiştir.

Bu sanayileşme hareketi zamanla ivme kazanmakla birlikte besin ve gıda sanayisi gereğince kurulan şeker, çay, un, zeytinyağı, ayçiçek vd fabrikalar kuruldu, dokuma ve tekstil sanayisi gereğince pamuklu dokuma ve yünlü dokuma fabrikaları kuruldu, maden sanayisi, kimya sanayisi gereğince Eti Maden kurumu oluşturuldu değerli ve zengin maden yataklarının aranması işletilmesi için MTA kuruldu, orman ürünleri sanayisi gereğince kâğıt ve mobilya fabrikaları oluşturuldu, çimento cam ve seramik sanayisi gereğince Türkiye’nin hemen hemen her iline çimento fabrikaları kuruldu cam fabrikaları belirli yerlerde kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here