Okul

Türkiye’nin Çevresindeki Bölgesel Sorunlar

Ülkemiz konum olarak Avrupa ile Asya kıtalarını birbirlerine bağlı olması, boğazların sınırları içersinde yer alması ve medeniyetlere ev sahipliği yapan topraklar olarak önemli bir konum içersindedir. Üç bir tarafı denizlerle çevrili olması stratejik konum sahibi olmasını sağlar.

Batı Trakya Sorunu
Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan sorunlardan birisidir. Lozan Antlaşması ile hukuken olarak çözülüp halen sorunlar yaşamaktadır. Rumlar ile birlikte yaşayan Türkler karşılıklı olarak eşit haklara sahip olarak Müslümanların azınlık olarak gösterilmesi sorun olmaktadır.

Kıbrıs Sorunu
Süveyş kanalının açılması itibari ile askeri, stratejik ve ticareti olarak önem kazandı. Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan sorunlardan birisi olup Rumlar ve Kıbrıs Türklerinin yaşadığı bölge olmaktadır. İki kesim arasında BM gözetiminde görüşmeler ve çözümler sağlanması çalışılmaktadır.

Irak Sorunu
Körfez savaşı ile birlikte ambargo ve 2003 yılında ABD tarafından yapılan operasyon nedeni kaderini belirsizleştirerek bölge Şiiler, Kürtler ve Türkmenler arasında bölünmüştür.

Suriye Sorunu
Ülkemizin güney kısmında ve Hatay bölümüne sınır olan Suriye içersinde yaşanan iç savaşlar yüzünden ülkemize taciz atışları yapılmaktadır. Türk ordusu karşılık vermesine rağmen isyancılar ile devlet arasında büyük çatışmalar gerçekleşmeye devam ediyor.

türkiyenin sorunları
türkiyenin sorunları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu