Okul

Türkiyenin Yeraltı Kaynakları Nelerdir

Ülkemizin yeraltı kaynakları;
Coğrafi olarak dünyanın en zengin maden yataklarına sahip olan ülkelerden birisi olmaktayız. Özellikle bor madenlerinin dünya üzerinde bulunan %72.1’lik (3.066 milyar ton) kısmı yer altında bulunmaktadır. Geleceğin yakıtı ve teknolojisinde kullanılacak olması ülkemizin yer altı kaynakları bakımından çok önemli yerlere taşımaktadır.

Kömür Madenciliği fazla tüketilen enerji kaynaklarından birisi olup 3 yıl içerisinde yapılan derin sondaj çalışmalarına göre 8.3 milyar ton rezervi bulunmaktadır.

Altın Madenciliği değerli taşlar alanında girerek dünya piyasasına yön vermektedir. Ülkemizde günümüze kadar 50 ton civarında altın çıkartılırken 6.500 ton daha yer altında olduğu saptanmıştır.

Demir Madenciliği Doğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak çıkartılmaktadır. Demir endüstride en çok kullanılan maden olarak kabul ediliyor.

Krom paslanmaz çelik üretiminde kullanılan madenlerden birisidir.

Trona ülkemizde 836 milyon ton olarak rezerve bulunduğu düşünülüyor.

Boksit hammaddesinin işlenmesi sonucu alüminyum elde edilip uçak ve elektronik sanayisinde kullanılmaktadır.

Tuz bakımından yer altı kaynaklarımız oldukça zengin olmaktadır. Deniz suyundan tuz üretimi hızlı bir şekilde artış görülmektedir.

Civa sıvı madenlerden birisidir ilaç, kağıt, gübre, altın çıkarmakta kullanılan önemli madenlerden birisidir. İzmir, Manisa, Konya kesimlerinde sıklıkla çıkartılır. Civa madenciliği ile dünyanın en zengin yataklarına sahibiz.

Lüle Taşı süs eşyalarının yapılmasında önemli taşlardan birisidir. Ev eşyalarının çoğunun hammaddesi olduğu gibi dünyada sadece ülkemizde çıkartılmaktadır.

Gümüş madenciliği alanında Eti Gümüş AŞ tarafından günümüze kadar madenciliği yapılmış rezervsinin 22 milyon ton olduğu düşünülüyor.

Feldispat madenciliği cam sanayisinde kullanılan hammadde olmak üzere dünya üzerindeki %10’luk kesimi yer altı kaynaklarımızda bulunmaktadır. 130 milyon tonluk rezerv olduğu düşünülüyor.

Petrol en önemli enerji kaynaklarından birisi olmaktadır. Bir çok alanda petrol tüketimi hızla devam etmektedir. Özellikle motorlu araçlarda kullanılıyor üretimimiz ihtiyacımızın 1/7’ini karşılamaktadır.

29 Yorumlar

  1. Ben çok teşekkür ederim kesin 100 aldım yani ne kadar teşekkür etsem azdır. ❤😊😆😉

  2. çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooksevdiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

  3. güzel oldu bu yazı sayesinde fen projeme katkı katmış oldum konu yer altı zenginlik kaynaklarımızın araştırlıması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu