Tuz Gölü Nedir? Nerededir Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizin en önemli göllerinden biri de Tuz Gölü’dür. Birçok özelliklerinin bulunduğu Tuz Gölü özellikle ülkemizin yaklaşık olarak % 40 oranında tuz ihtiyacını karşılaması beraberinde Tuz Gölü’nün önemini daha da arttırmaktadır. Peki Tuz Gölü nedir nerededir özellikleri nelerdir dilerseniz yazımızın da ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını sunalım.

Tuz Gölü Nerede Bulunmaktadır?

Tuz Gölü hakkında merak edilen konulardan biri bu harika gölümüzün nerede bulunduğudur. Tuz Gölü İç Anadolu Bölgesinde yer almakla birlikte Ankara, Konya ve Aksaray illerimizin kesiştiği noktada yer almaktadır. Dolaysıyla Tuz Gölü ülkemizde bulunan diğer göllere kıyasla oldukça geniş bir alan içerinde bulunmaktadır.

Tuz Gölü’nün Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Tuz Gölü’nün birçok özellikleri bulunmaktadır. Zaten bu harika gölü önemli kılan da özellikleridir. İşte Tuz Gölü’nün başlıca özellikleri;

  • Ülkemizin tuz ihtiyacının %40’ı buradan sağlanır: Tuz Gölü’nü en değerli kılan özelliği budur. Çünkü Tuz Gölü sayesinde ülkemizin yaklaşık tuz oranının yarısı bu harika gölden sağlanmaktadır. Dolaysıyla bu nedenle de bu harika göl Tuz Gölü ismini almıştır.
  • Ülkemizin 2. büyük gölüdür: Van Gölü’nden sonra ülkemizin en büyük gölü Tuz Gölü’dür. Dolaysıyla da ülkemizin en büyük ikinci göl olma özelliğine sahiptir.
  • Kapalı havza gölüdür: Tuz gölü ülkemizde ender bulunan kapalı havza göllerindendir.
  • Yağış alanı 11.900 kilometrekaredir: Tuz Gölü’nün en belirgin niteliklerinden biri de oldukça geniş bir yağış alanına sahip olmasıdır.
  • Uzunluğu 80 kilometredir: Tuz Gölü’nün uzunluğu ise oldukça fazladır.
  • 1665 kilometrelik bir alana sahiptir: Bu harika gölün ülkemizin ikinci büyük gölü olduğunu belirtmiştik. Tuz Gölü 1665 kilometrelik dev alanıyla ülkemizin tuz ihtiyacını karşılamaktadır.
  • 905 metrelik yüzey rakımına sahiptir: Tuz Gölü’nün yüzeysel rakımı ise 905 metredir.
  • 50 kilometrelik bir genişliğe sahiptir: Tuz Gölü’nün en belirgin niteliklerinden biri de genişliğinin oldukça fazla olmasıdır. Bu harika gölün genişliği tam 50 kilometredir. Dolaysıyla gölün bir başından sonuna doğru gezinti yapmak istediğinizde bir hayli yorulmaktasınız.
  • Derinliği 50 santimetredir: Tuz Gölü’nü ilginç kılan en belirgin özelliği derinliğinin sadece 50 santimetre olmasıdır. Bunun ana nedeni bu gölün hizmet gölü olma niteliğine sahip olmasıdır. Dolaysıyla sadece Tuz üretimlerinin sağlandığı bu harika göl bu yönüyle de diğer göllerden oldukça farklıdır.
  • Suyu tamamen tuzludur: Tuz Gölü’nün suyunun tamamıyla tuzlu olduğunu sanırım belirtmemize gerek bulunmamaktadır. Suyun Tuzdan oluşması beraberinde tuzlu olmasına yol açmaktadır.

Görüldüğü üzere Tuz Gölü’nün birçok özellikleri bulunmaktadır. Yolunuz Ankara, Konya ve Aksaray illerimize düştüğünde Tuz Gölü’nü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Ankara, Konya ve Aksaray illerimizin de en önemli simgelerinden olan Tuz Gölü yılın belirli zamanlarında birçok yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Makalemizde Tuz Gölü nedir nerededir özellikleri nelerdir hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalar sunabilmişizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here