Uçak Korkusu Nasıl Geçer

Uçak korkusu genelde kapalı alan fobisi yaşayan insanlarda görülür. Birincil ve ikincil olmak üzere tetikleyici iki sebep olmaktadır.

Birincil: Hayatında hiç uçağa binmemiş birisinde görülen, ikincil uçuş korkusu olarak gösterilen durumlardandır.

İkincil: Uçuş esnasında başlayan korkular ve rahatsızlıklardır.

Uçak fobisi olan kişilerde genelde ikincil uçuş korkusu daha sık görülmektedir. Kişiler uçuş sırasında türbülans, baş ağrısı, burun kanaması, korku, endişe duygularına kapılırlar. Yakın zamanda duydukları kaza haberleri, yaşanmış tecrübeleri akıllara getirerek yaşadıkları sorunlardır.

Uçak korkusu yolculuk sırasında yaşanabilecek aksiliklerin akla getirilmesiyle kişi panik atağa kapılabilir. Her ne kadar panik atak hastalarının korkuları olmasına rağmen uçuş korkusu yenilebilmektedir. Kişiler kendilerini geliştirerek zihinsel olarak kendilerini çok daha iyi hissederler.

Uçak korkusu daha çok sık sık seyahat yapan kişilerde görülür. Yolculukları sırasında yaşanacak aksiliklerin daha çok olacağını düşünürler.

Uçak korkusu nasıl geçer?

En başta her gün binlerce uçak yolculuğu yapıldığı, kimsenin yaralanmadığı ve kazanın yaşanmadığına kendimizi inandırmamız gerekmektedir. En güvenli yolcuğun uçak yolcuğu olduğuna kendimize hatırlatırsak içimiz rahatlar. Korkuların önemsiz olduğunu, her insanın fobisi olabildiği gibi bunu yenebileceği bir gerçek olduğunu hatırlatabiliriz. Deniz ve tren kazalarına göre uçak kazaları çok daha azdır. Uçakların her seferlerinde bakımları yapılarak, şüphe duyulan durumlarda mühendisler tarafından bakıma alındıkları da gerçektir.

Kapalı alan korkusu olan kişiler pencere kenarlarına oturarak zihinsel açıdan kendilerini daha rahat hissedebilirler. Ciddi vakalarda uçağa binmeden önce, zararlı olmayan bitkisel sakinleştiriciler alması gerekir. Alışkanlık haline getiren, uçuşta ilaç alma düşüncesi aslında yanlış düşüncelerdendir. Kendimizi iyi hissederek sorunları aşabilmek için bunları dışarıda bırakmalıyız.

Uçak korkusunu yenmenin bir diğer yolu yüzleşmek olur. Uçağa binerek bunu aşmak mümkündür. Zaman içinde uçağın tehlikeli olmadığını görerek korkularımızı yenmemizin mümkün olduğunu anlarız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here