Okul

Ülkemizde Nesli Tükenen Bitkiler

Dünya üzerinde nesli tükenmekte olan bitkiler gün geçtikçe artış görülmektedir. Özellikle ülkemizde yetişen bitkiler ile birlikte büyük oranda azalma görülüyor.

Her geçen gün ülkemizin iklimi ve bitki örtüsünde ufakta olsa değişikler kendisini gösteriyor. Tükenme aşamasına gelen bitkilerin sayısı 254’e ulaşması ile birlikte en kısa zamanda koruma altına alınması gereklidir.

Sıklamen: Myrsinaceae familyasına üye olan bitkilerden birisidir. Ormanlık ve kayalık alanlarda yetişmektedir. Boyları ortalama 5-20 cm arasında değişiklik gösterir kendisinin göstermesi için Şubat Nisan ayları arasında çiçeklerini açmaktadır.

sıklamen

Karçiçeği: Ranunculaceae ailesinden olup erkenden çiçeklenmesi ile birlikte yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Anavatanı Güneydoğu Avrupa ve Batı Asya kesimlerinde görülür. Türkiye de doğal olarak bazı yerlerde yetişmektedir.

kar çiçeği

Göl Soğanı: İlaç yapımında kullanılan bitki türlerinden birisi olup tıp alanında geniş bir kullanımı vardır. Topraklanarak ihracat yapılarak yıl boyunca 4 milyon adet gönderilir. Üretiminin büyük kısmı Bulgaristan da yapılmaktadır. Çiçeklerini Nisan ayında açarak bir ay boyunca taze kalır sonra solar.

gül soğanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu